Upiększ kawalerkę efektownym plakatem na ścianę!

Mieszkasz w kawalerce i chcesz jakoś udekorować wnętrze, ale bez zajmowania cennych centymetrów kwadratowych powierzchni? Wykorzystaj do tego… ściany! Dekoracje wiszące dodadzą kawalerce indywidualnego charakteru, a jednocześnie pozwolą oszczędzić miejsce – idealny będzie do tego np. plakat na ścianę.

Za początek plakatu znanego we współczesnej formie uznaje się przełom XIX i XX wieku. Jego poprzednikiem był afisz – drukowany tekst reklamowy lub informacyjny, z odpowiednią czcionką oraz zdobiony ornamentami. Pierwsze plakaty użytkowe tworzono już w połowie XIX wieku, ale jako forma sztuki zaczęły być uznawane dopiero na początku XX wieku. W Polsce popularność zdobyły w latach 50. XX wieku – mówiono wówczas nawet o „polskiej szkole plakatu”, której przedstawicielami byli m.in. Henryk Tomaszewski, Jan Młodożeniec oraz Franciszek Starowieyski. Obecnie plakaty urosły do rangi pełnowartościowego dzieła sztuki, cenionego przez krytyków i kolekcjonerów. Za prace najsłynniejszych artystów na aukcjach płaci się naprawdę olbrzymie pieniądze!

Plakat na ścianę – idealny do kawalerki

Wszelkiego rodzaju ścienne dekoracje – w tym właśnie plakaty na ścianę – są idealnym rozwiązaniem do kawalerki, gdzie trudno znaleźć miejsce na ozdobne drobiazgi, bibeloty oraz dekoracyjne akcesoria dla niego i dla niej. Plakat pozwala w bardzo naturalny sposób ozdobić wnętrze, a jednocześnie nie zabiera cennego miejsca. Nic nie stoi na przeszkodzie, by rozmieszczać je w różnych punktach mieszkania.

Uwaga! Duże plakaty na ścianę lepiej zarezerwować dla przestrzennych pomieszczeń – w kawalerce plakat na pół ściany przytłoczy całe wnętrze i stanie się tam elementem absolutnie dominującym. Oczywiście do obowiązującej w danym pomieszczeniu aranżacji trzeba także dobrać kolorystykę plakatu – np. w kawalerce w stylu skandynawskim świetnie wyglądać będą plakaty na ścianę czarno-białe.

Plakat na ścianę – jaki motyw wybrać?

Jakie motywy i jaka tematyka plakatów ściennych są najmodniejsze w tym sezonie? Oto przegląd obowiązujących trendów!

  • Motywujące napisy – plakaty z napisami nie dość, że świetnie dekorują ścianę, to jeszcze już na pierwszy rzut oka mogą podkreślać wartości, którymi kierują się na co dzień domownicy lub zasady, jakich starają się przestrzegać.
  • Motywy kuchenne – plakat na ścianę przedstawiający np. kieliszek wina, paterę pełną owoców albo naczynia czy szklanki powieszony tuż obok aneksu kuchennego w kawalerce świetnie pobudzi apetyt.
  • Krajobrazy – tu wybór jest przeogromny! Zaśnieżone górskie szczyty, ocean w blasku zachodzącego słońca, zachwycające leśne knieje, a może polskie łąki pełne maków? Ograniczeniem jest tylko indywidualny gust!
  • Miasto – motywy miejskie z pewnością docenią miłośnicy nowoczesności. Plakat na ścianę przedstawiający np. wieżowce Nowego Jorku będzie świetnie pasował do kawalerki w stylu loftowym lub industrialnym.
  • Zwierzęta – miłośnicy psów, kotów, koni czy dzikich zwierząt mają do wyboru naprawdę mnóstwo plakatów przedstawiających ich postaci. Plakat taki na pewno przyciągnie uwagę i wywoła miłe skojarzenia.
Kategorie
Mieszkanie