Chcesz zmienić kolor betonowej podłogi? Podpowiadamy jak to zrobić

Betonowe podłogi nie muszą wcale mieć jednego koloru przez cały okres swojej żywotności. Jeśli chcesz odmiany, jednak wizja pełnego remontu betonowego podłoża w domu, na podjeździe lub w innym miejscu sprawia, że wpadasz w przerażenie – mamy dobrą wiadomość: wcale nie musisz wymieniać podłogi, by zyskać jego nowy wygląd.

Kiedy warto pomalować betonową podłogę?

Beton ma to do siebie, że jego kolor w wielu sytuacjach, delikatnie mówiąc, nie zachwyca wyrafinowaniem. Dodatkowo, pod wpływem intensywnego słońca – może blaknąć, a tym samym tracić swoją pierwotną barwę. Aby móc cieszyć się świetnym wyglądem nawierzchni bez względu na to, gdzie się ona znajduje – możesz pomalować ją specjalną farbą.

Czym można pomalować betonową podłogę?

Dobór odpowiedniej farby jest w tym przypadku kluczem do sukcesu. Puszka produktu przeznaczonego do domowych ścian po prostu nie będzie odpowiednio trzymać się nawierzchni, w związku z czym bardzo szybko wytrze się i ulegnie uszkodzeniu.

Zwróć uwagę na to, na jakie czynniki narażona jest dana betonowa powierzchnia. Jeśli mówimy o domowej podłodze – głównym czynnikiem jest tutaj ruch ludzi i ewentualnie zwierzaków, co oznacza że farba powinna być odporna na ścieranie.

Jeżeli chcesz pomalować beton znajdujący się na zewnątrz lub w garażu – zwróć uwagę na to, że powierzchnie te są narażone również na opady atmosferyczne (a co za tym idzie – wysoką wilgotność, która może utrzymywać się nawet przez kilka czy kilkanaście dni w zależności od pory roku i aury pogodowej), jak również promieniowanie słoneczne. Z tego względu wybierz farbę, która charakteryzuje się wysoką odpornością na wilgoć, a także została wyposażona w filtr UV, który uchroni kolor przed wyblaknięciem w wyniku oddziaływania promieni słonecznych.

Jak przygotować nawierzchnię do malowania?

Wybór farby to jedynie (albo może raczej: „już”) połowa sukcesu. Drugą kwestią, na którą musisz zwrócić uwagę, jest odpowiednie przygotowanie podłoża. Jeśli betonowa podłoga była już wcześniej malowana, usuń starą nawierzchnię najdokładniej jak się da, a jeśli to pierwsza warstwa farby – zadbaj o dokładne oczyszczenie całej powierzchni. Jeśli na podłodze pozostanie piach, pył lub inne zabrudzenia – farba nie tylko nie pokryje jej równomiernie, ale również może zacząć odchodzić od betonu w bardzo krótkim czasie. Pamiętaj, że czyszczenie podłogi może zająć nawet kilka dni, jednak etap ten jest niezbędny dla prawidłowej aplikacji farby.

Postaraj się dokładnie wyszorować całą podłogę na przykład z użyciem drucianej szczotki, a następnie spłucz powierzchnię bardzo dokładnie z użyciem czystej wody. Później, podłoga musi dokładnie wyschnąć – a w tym czasie dopilnuj, by nikt po niej nie chodził, gdyż doprowadzi to do ponownego zabrudzenia nawierzchni.

Teraz można przejść do ostatniego etapu prac – aplikacji wybranej farby. Nim rozpoczniesz malowanie, jeszcze w sklepie sprawdź, jakich dokładnie akcesoriów potrzebujesz. Dobrze dobrany pędzel lub wałek nie tylko przyspieszy pracę, ale również sprawi, że farba będzie wyglądać dobrze.

Kategorie
Mieszkanie