Ekologiczne mycie naczyń – czy ręczne może być eko?

Ręczne mycie naczyń w kuchni to zmora dla wielu osób – zajmuje dużo czasu, miejsca i zasobów. Jednak czy na pewno jest to prawda? Przy zastosowaniu odpowiednich technik, środków czystości i narzędzi można sprawić, że ręczne mycie naczyń będzie nie tylko ekologiczne, ale i równie skuteczne, co skorzystanie ze zmywarki. Dodatkowo bardziej się przysłuży naczyniom. Na co więc warto zwrócić uwagę?

Ekologia w myciu naczyń

Temat ekologii jest obecnie bardzo często poruszany i przekłada się na niejedną dziedzinę życia. Można o nim usłyszeć praktycznie wszędzie i jest to jak najbardziej pozytywna rzecz! Wbrew pozorom często wystarczą tylko małe zmiany, żeby wesprzeć środowisko iskutecznie wspomóc planetę . Zatem czy ręczne mycie naczyń można uznać za ekologiczne działanie, a jeśli nie, to jak sprawić, aby takie było?

Płyn do naczyń to jedno z zagadnień, które należy poruszyć, omawiając kwestię ekologii. Po pierwsze, istotna jest receptura danego płynu, najlepiej by opierał się na naturalnych składnikach, bez szkodliwych środków chemicznych takich jak np. fosforany, borany czy mikro plastik. Kolejną istotna informacją, jest kwestia czy dany płyn do mycia naczyń jest biodegradowalny. Warto więc pamiętać o tymże taki płyn jest łagodny dla dłoni oraz naczyń – nawet delikatne złote zdobienia mogą być nim czyszczone. Równie ważny jest fakt, iż ekologiczne płyny do naczyń bardzo często są sprzedawane w butelkach, których plastik pochodzi z odzysku. W taki sposób odpady, które już raz zostały wyrzucone, zyskują nowe życie

Ręczne mycie naczyń a zużycie wody

Zmywarka zazwyczaj zużywa niewielką ilość wody, szczególnie w porównaniu do tych osób, które podczas mycia naczyń nie zakręcają kranu w ogóle. Jednak nie oznacza to wcale, że ręczne mycie naaczyń zawsze jest złe dla środowiska, ponieważ wystarczy wprowadzić małe modyfikacje, żeby było bardziej ekologiczne. By tak się stało, warto trzymać się zasady „mniej znaczy więcej”. Dotyczy to zarówno wody, jak i płynów i innych detergentów.

W zaoszczędzeniu wody podczas mycia naczyń na pewno bardzo pomocny jest dwukomorowy zlew. W jednej części może znaleźć się ciepła woda z płynem, w której będą myte naczynia brudne, w drugiej już tylko zimna woda, w której opłukiwana będzie zastawa i sztućce. Warto także wybierać ekologiczne produkty do mycia, jednak należy tu także kierować się ich skutecznością – jeśli preparat ma naturalny skład i może doczyścić idealnie naczynia już podczas krótkiego mycia, to jest to strzał w dziesiątkę.

Kategorie
Poradniki