Kuchnia w stylu industrialnym — 3 must have!

Jeżeli lubicie przestronne, surowe, fabryczne wnętrza, kuchnie w stylu industrialnym to znakomita propozycja dla Was! Czym kierując się aranżując industrialną kuchnię? Jakiego rodzaju dodatków nie może w niej zabraknąć?

Krótka historia wnętrz industrialnych

Pierwsze wnętrza utrzymane w industrialnym klimacie zaczęły pojawiać się w Stanach Zjednoczonych w latach 50., czyli okresie wielkiej recesji. Skutkiem upadku setek przedsiębiorstw był opuszczone magazyny, fabryki oraz hale produkcyjne. Początkowo nielegalnie osiedlali się w nich artyści tworzący mieszkania pełniące jednocześnie funkcję pracowni oraz sal wystawowych. Do Polski moda na industrialne wnętrza rozpoczęła się w latach 90., kiedy to na skutek przekształceń gospodarczych wiele fabryk zaczęło stopniowo zmieniać się w funkcjonalne przestrzenie mieszkalne.

Główne zasady industrialnych wnętrz

Jak zaaranżować industrialne mieszkanie? Najlepiej, by było to przestronne, wysokie, otwarte wnętrze pozbawione ścianek działowych. Kuchnia industrialna bardzo często łączy się z salonem, gabinetem czy sypialnią, tworząc jedno pomieszczenie. Jeżeli chodzi o kolorystykę dominującą w tego typu aranżacjach, jest to biel, czerń oraz odcienie beżu, brązu i szarości. Chcąc ożywić wnętrze industrialne, sięgnąć można natomiast po dodatki w wyrazistych barwach, jak żółć czy pomarańcz. Na ścianach bardzo często pojawiają się tu surowe cegły, a na podłogach — beton. By nadać industrialnej kuchni autentycznego charakteru, warto wyeksponować w niej rury czy części instalacji elektrycznej.

Kuchnia w stylu industrialnym — praktyczne dodatki

Jakie dodatki do kuchni industrialnej sprawdzą się najlepiej? Pierwsza propozycja to zestaw talerzy. Wybierając go, pod uwagę wziąć należy między innymi to, ile osób korzystać będzie z niego każdego dnia. Na sklepowych półkach spotkać można się z kompletami składającymi się z 6, 12 czy 18 naczyń. W skład takiego zestawu wchodzić mogą na przykład talerze obiadowe, deserowe oraz głębokie. Najczęściej produkowane są one z porcelany. Trudno się temu dziwić — materiał ten posiada całe mnóstwo zalet. Zestaw porcelanowych talerzy prezentuje się efektownie, ciesząc oko. Co więcej, jest on odporny na czynniki mechaniczne oraz chemiczne. Nieco rzadziej spotkać można się z kompletami kamionkowymi czy szklanymi. Jaki zestaw talerzy wybrać do kuchni industrialnej? Bardzo dobrze prezentować będą się tutaj proste, kwadratowe naczynia. Mogą być one gładkie lub udekorowane geometrycznym motywem. Takie talerze świetnie sprawdzać będą się zarówno na co dzień, jak i w czasie spotkań towarzyskich w gronie rodziny i przyjaciół.

We wnętrzach industrialnych bardzo dobrze wyglądać będzie również komplet przyprawników. Tego typu dodatki produkuje się zarówno ze szkła, jak i plastiku czy ceramiki. Do wyboru mamy tak pojedyncze przyprawniki, jak i podwójne zestawy na sól i pieprz czy komplety składające się z kilkunastu, a niekiedy nawet kilkudziesięciu słoiczków na przyprawy w formie półeczki lub obrotowego stojaka. Przyprawniki to gadżety zarówno praktyczne, jak i estetyczne. Dzięki nim wszystkie ulubione dodatki mamy zawsze pod ręką. Co więcej, stanowić mogą one efektowną dekorację blatu w małej kuchni w stylu industrialnym.

Żadna kuchnia industrialna nie może się także obyć bez dodatku, jakim jest chlebak drewniany. To niezwykle praktyczny produkt. Przechowywane w nim pieczywo na długi czas zachowuje swoją świeżość. Co więcej, taki chlebak jest niedrogi i odporny na uszkodzenia mechaniczne. Otwierać może się on klasycznie — od przodu lub od góry czy z boku. Tego typu chlebak sprawdzać będzie się w wielu różnych wnętrzach. Pasuje on do aranżacji tak loftowych, jak i skandynawskich czy rustykalnych.

Aranżując industrialne wnętrze, warto zadbać o to, by znalazły się tam stylowe, nowoczesne dodatki. To gwarancja codziennych sukcesów w tworzeniu modnej, loftowej kuchni.

źródło zdjęcia: stock.adobe.com
autor: Diana Vyshniakova

Kategorie
Mieszkanie