Dziecko w przedszkolu – jakie ubrania i buty będą dla niego najwygodniejsze

Okres przedszkolny to czas, kiedy dziecko stopniowo nabiera umiejętności interakcji z innymi maluchami, a także uczy się samodzielności. Aby mu to ułatwić, warto zapewnić dziecku strój, który będzie łatwy do nakładania, a przy tym wygodny. Jak wybrać najlepsze ubrania i obuwie dla przedszkolaka?

Postaw na wygodne dla malucha rozwiązania

Aby Twoja kilkuletnia pociecha mogła samodzielnie nałożyć i zdjąć ubrania, należy postawić na wygodne, proste do nałożenia elementy garderoby. Odpadają zatem bluzki czy spodnie zapinane na haftki lub wyjątkowo drobne guziki, gdyż dłonie kilkulatka po prostu sobie z nimi nie poradzą. Zamiast tego, zdecydowanie lepiej jest wybrać koszulki i spodnie zapinane na duże guziki, rzepy lub zatrzaski.

Jeśli chodzi o bluzy, trudno wskazać na stuprocentowo dobry wybór. Z jednej strony – modele wciągane przez głowę można nałożyć jednym ruchem i nie wymagają zapinania (które może być trudne dla przedszkolaka), z drugiej – bluzy zapinane na zamek można po prostu włożyć bez zapinania.

Czy sukienka to dobry wybór?

Rodzice dziewczynek zapewne nieraz spotykają się z chęcią założenia sukienki przez małą damę. Podczas gdy tego typu ubranka rzeczywiście wyglądają pięknie, oferują znacznie mniejszy komfort niż legginsy czy dresowe spodenki. Jeśli jednak dziewczynka potrafi samodzielnie zdjąć i podciągnąć rajstopki, a zajęcia przeprowadzane w przedszkolu nie wymagają specjalnego stroju – zasadniczo nic nie stoi na przeszkodzie, by nałożyła ona prostą, niekrępującą ruchów sukienkę.

Kroje ubranek do przedszkola

Wybierając ubrania dla malucha do przedszkola, warto zdecydować się na takie kroje, które nie krępują ruchów. Duża część zajęć, jakie odbywają się w poszczególnych grupach, zakłada sporą dawkę tak potrzebnego dzieciom ruchu, a zbyt wąskie lub nadmiernie obszerne spodnie czy koszulka będą po prostu utrudniać maluchowi zabawę, prowadząc jednocześnie do irytacji.

Wygodne buty do przedszkola – czyli jakie?

Kwestią, która często spędza sen z powiek rodzicom dzieci w wieku przedszkolnym są buciki. Panie pracujące w punktach opieki dziennej często podkreślają, że obuwie powinno być tak dobrane, by dziecko było w stanie samodzielnie (lub z niewielką pomocą opiekunki) nałożyć je samo. To nie tylko kwestia rozwoju samodzielności malucha, ale również kwestia praktyczna – gdy w grupie jest kilkanaście lub kilkadziesiąt maluchów, a panie dwie czy trzy – pełne nałożenie butów wszystkim przedszkolakom może zająć tyle czasu, że spacer po prostu się nie odbędzie.

Dlatego też warto wybierać buty dziecięce, które są wygodne, a przy tym łatwe do nałożenia. Większość przedszkolaków w młodszych grupach nie potrafi jeszcze zawiązać sznurówek, dlatego znacznie lepiej jest wybrać buciki zapinane na rzep lub zamek błyskawiczny. W ten sposób szkrab poradzi sobie samodzielnie z nakładaniem ich, tym samym pomagając opiekunkom grupy i ciesząc się ze swej samodzielności.

Jeśli jednak dziecko potrafi już wiązać buciki – wystarczy sprawdzić, czy dany model jest łatwy do nałożenia na stopę (niektóre kroje obuwia, podobnie jak w przypadku tych dla dorosłych, są stosunkowo wąskie i wymagają użycia łyżki do butów, które nie ma w przedszkolach). Jeżeli odpowiedź jest twierdząca – to również odpowiedni wybór dla przedszkolaka!

Kategorie
Rodzina