Częstomocz to powszechna przypadłość, z którą borykają się zarówno kobiety, jak i mężczyźni. Ta uciążliwa dolegliwość może wiązać się z wieloma poważnymi problemami, dlatego niezbędna jest wizyta u lekarza. Do jakiego specjalisty udać się przy częstym oddawaniu moczu? Skąd bierze się to zaburzenie i jak je leczyć?
Objawy częstomoczu
Częstomocz to – jak mówi nazwa schorzenia – odczuwanie potrzeby oddawania moczu ze znacznie większą częstotliwością niż zazwyczaj. Pacjent ma regularne parcie na pęcherz i kilkukrotnie częściej odwiedza toaletę (w tym także nocą). Jednocześnie ilość wydalanego każdorazowo moczu jest raczej nieduża. Bywa też tak, że chory po opuszczeniu toalety wciąż odczuwa potrzebę fizjologiczną pomimo wcześniejszej mikcji.
U wielu pacjentów częstsze oddawanie moczu nie jest jedynym objawem choroby. Część osób odczuwa przy okazji na ból cewki moczowej, pęcherza i dolnych partii brzucha. U niektórych pojawia się podwyższona temperatura, gorączka i ogólne osłabienie organizmu. Do objawów towarzyszących częstomoczowi można zaliczyć również zaczerwienienie i obrzęk okolic cewki moczowej. Niekiedy nagła potrzeba fizjologiczna skutkuje nietrzymaniem moczu.
Przyczyny częstomoczu
Powodów zaburzonego rytmu mikcji jest wiele. Najbardziej banalna przyczyna wynika ze zwiększonej ilości przyjmowanych w ciągu doby płynów. Częstomocz może również wiązać się ze zakażeniem układu moczowego (np. bakterią), schorzeniami nerek, przepukliną bądź zapaleniem pęcherza moczowego, chorobą nowotworową lub cukrzycą. Czasem przyczyna tkwi w zażywanych lekach lub preparatach, które mają działanie moczopędne i zmuszają pacjenta do częstszych wizyt w toalecie. Przypadłość dotyka również kobiety w ciąży i połogu, a także mężczyzn mających problemy z prostatą.
Częstomocz – do jakiego specjalisty się udać?
Pojawienia się niepokojących objawów, które mogłoby świadczyć o częstomoczu, nigdy nie należy bagatelizować. Nieleczone schorzenie może prowadzić do wielu powikłań i rozwijania się istniejących już chorób towarzyszących temu problemowi i będących jego bezpośrednią przyczyną. Trzeba zatem możliwie najszybciej wybrać się na konsultację ze specjalistą – urologiem lub uroginekologiem. Seniorzy zgłaszają się w takich przypadkach również do geriatry. Skierowanie na badanie moczu może także wystawić lekarz POZ. Często niezbędne jest dodatkowo USG oraz badanie krwi.
Częstomocz – co robić?
Leczenie częstomoczu zależy od źródła zaburzenia. Badania i diagnoza pomogą ustalić przyczynę i sposób eliminacji problemu. Zazwyczaj potrzebna jest farmakoterapia oraz stosowanie różnorodnych preparatów, np. naparów ziołowych. Czasem lekarz zaleca również zmianę diety, redukcję stresu, odstawienie używek. Na co dzień pacjenci, których dotyka częstomocz połączony z mimowolnym popuszczaniem, radzą sobie poprzez zastosowanie środków higienicznych – mogą to być wkładki lub pieluchomajtki dla dorosłych. Produkty zabezpieczają w razie nagłej potrzeby oraz w przypadku nietrzymania moczu, umożliwiając normalne funkcjonowanie, pracę, aktywność fizyczną itp. Pieluchomajtki dla dorosłych dobrze sprawdzają się także u pacjentów starszych i niepełnosprawnych, którzy mają problem z samodzielnym poruszaniem się.