Melatonina – który suplement z „hormonem snu” wybrać?

Każda kobieta, która zaznała bezsenności, doskonale wie, jak bardzo destrukcyjna potrafi być ta dolegliwość. To właśnie z jej powodu jesteśmy narażone na zmęczenie, nerwy i stres. Przez nią ominąć może nas to, co w życiu najważniejsze. Co gorsza, długotrwała bezsenność doprowadzić może do przewlekłych chorób. Pod żadnym pozorem nie należy jej więc bagatelizować. Najważniejszym związkiem chemicznym, służącym do przezwyciężenia bezsenności jest melatonina. Nie bez kozery nazywana jest ona „hormonem snu”. W związku z tym polski rynek obfituje w najróżniejsze preparaty, w nią wyposażone. Który z nich jest jednak najskuteczniejszy i który najkorzystniej wybrać? Dzięki wiedzy TwójCel.To – prawdziwych ambasadorów w dziedzinie zdrowego stylu życia – w dzisiejszym artykule udzielimy odpowiedzi na to pytanie.

Czym jest melatonina i dlaczego nazywana jest hormonem snu?

Bezsprzecznie najważniejszym czynnikiem ułatwiającym zdrowy i mocny sen jest wspomniana już melatonina. U ssaków jest ona odpowiedzialna za koordynowanie pracy nadrzędnego zegara biologicznego, a co za tym idzie regulację rytmów dobowych oraz najważniejszego z nich: snu i czuwania.

Najistotniejszą jednak cechą opisywanego przez nas pierwiastka jest fakt, że związek ten umożliwia znacznie szybsze i mocniejsze wejście w głęboką fazę snu, w której dochodzi do restauracji naszego organizmu, jego odżywienia i wymiany zużytych komórek na nowe. W rezultacie nazywany jest hormonem snu.

Jak i kiedy organizm wytwarza melatoninę?

Organem, który produkuje melatoninę, jest szyszynka. Należy do tego dodać, że jej proces wytwórczy odbywa się jedynie w porze nocnej, w ciemności i podczas snu. Jest to możliwe dzięki koordynowaniu przez ten związek wspomnianych powyżej rytmów dobowych. Jeśli więc prowadzimy wieczorno-nocny tryb życia, to produkcja „hormonu snu” ulega gwałtownemu zmniejszeniu.

Podobnie jest w przypadku osób powyżej 55 roku życia. U seniorów dochodzi bowiem do zwapnienia szyszynki, a co za tym idzie – powstania wielkich niedoborów melatoniny. Dlatego też osoby w podeszłym wieku mają notoryczne problemy ze snem: budzą się wcześnie rano i często zmuszone są do odbywania drzemek w ciągu dnia. Produkcję melatoniny hamuje także wystawienie organizmu na światło, w czasie snu.

Kiedy należy przyjmować melatoninę?

Jeśli więc tyczy się nas jedna z wymienionych powyżej sytuacji, to z wielkim prawdopodobieństwem zdiagnozować można poważne niedobory melatoniny. Co za tym idzie, nasz organizm nie ulega należytej restauracji, komórki nie regenerują się i nie ulegają wymianie w naturalnym tempie. Rezultatem są postępujące procesy starzenia.

Najbardziej wyrazistą oznaką braku melatoniny pozostaje oczywiście bezsenność. Zdecydowanie zalecane jest wtedy zewnętrzne nasycanie nią swojego organizmu. W tym miejscu zastanowić się należy nad trafnym wyborem odpowiedniego suplementu diety. Jak już wspomnieliśmy, polski rynek w nie obfituje. Na który się więc zdecydować?

Kozłek lekarski – czyli co poza melatoniną zawierać powinien dobry suplement na sen?

Warto przyjmować melatoninę wraz z innymi komponentami, które uzupełniają jej działanie. Dobrym tego przykładem jest kozłek lekarski popularnie nazywany walerianą. Środek ten słynie ze swoich właściwości relaksacyjnych. Substancje, które wchodzą w jego skład, wyciszają i obniżają aktywność układu nerwowego.

Efekt to rozluźnienie całego organizmu i pozbycie się wewnętrznego niepokoju. W naturalny sposób wspomaga to zasypianie. Jeśli nasza bezsenność powodowana jest napięciem nerwowym – kozłek lekarski w zestawieniu z melatoniną dają idealne połączenie.

Tryptofan – przedłużacz snu

Warto do tego zestawienia dodać także tryptofan. Jest on egzogennym aminokwasem, co z kolei oznacza, że bierze udział w syntezie białek. Innymi słowy, walnie przyczynia się do wymiany starych, zużytych komórek na nowe. Bierze udział w prawidłowej pracy układu nerwowego. Podobnie jak melatonina, środek ten pozwala na lepsze i szybsze wejście w głęboką fazę snu.

Ponadto skraca on czas potrzebny do zaśnięcia i wydłuża okres samego spoczynku. Warto podkreślić, że tryptofan nie jest produkowany przez ludzkie ciało. Należy więc świadomie nasycać nim organizm. Suplementacja tryptofanem skutkuje skróceniem czasu potrzebnego na zaśnięcie, a także wydłużeniem czasu trwania snu.

Ekstrakt z melisy lekarskiej

Trzecim z zalecanych do przyjmowania wraz z melatoniną komponentów jest ekstrakt z liścia melisy lekarskiej. Środek ten powszechnie kojarzony jest w leczeniu dolegliwości gastrycznych. Warto także wiedzieć, że posiada ona także dobroczynny wpływ na zwalczanie napięcia i bezsenności.

Przykład sprawdzonego i docenionego suplementu na sen

Podsumowując dotychczasową zawartość tego artykułu – wysokiej jakości suplement diety z melatoniną zawierać powinien także substancje wzmacniające i uzupełniające jej działanie. Wedle ekspertów w dziedzinie zdrowego stylu życia, idealnym dopełnieniem okażą się tu tryptofan, korzeń kozłka lekarskiego oraz ekstrakt z liścia melisy.

 

Najlepszym przykładem suplementu diety, który spełnia wyżej wymienione wymagania, jest Perfect Sleep – 100 kapsułek. Zawiera on wszystkie składniki, które pomagają zdrowo przespać całą noc. Jedna kapsułka zawiera:

  • 1 mg melatoniny,
  • 100 mg tryptofanu,
  • 200 mg ekstraktu z korzenia kozłka lekarskiego,
  • 150 mg ekstraktu z liścia melisy lekarskiej.

 

Podsumowanie

Na koniec należy podkreślić fakt, że melatonina jest wyjątkowo bezpieczna. Nie uzależnia, nawet podczas długotrwałego przyjmowania. Posiada ona najniższe ryzyko negatywnego wpływu na sprawność psychoruchową ze wszystkich leków używanych w leczeniu bezsenności. Przy wyborze danego suplementu warto skorzystać z propozycji jedynie sprawdzonych i docenionych marek. Warto w tym miejscu polegać na wiedzy TwójCel.To

Kategorie
Zdrowie