Aborcja farmakologiczna – skutki uboczne i najczęstsze powikłania

Aborcja farmakologiczna to jedna z metod przerywania ciąży stosowana powszechnie na całym świecie. Polega na przyjęciu tabletek poronnych, które mają spowodować oderwanie się rozwijającego się dziecka od ściany macicy, a następnie wywołać skurcze macicy i wydalić płód z organizmu. Jednak ta ,,procedura medyczna” wiąże się również możliwością wystąpienia niebezpiecznych powikłań i poważnych skutków ubocznych.

Aborcja farmakologiczna — najczęstsze powikłania

Aborcja farmakologiczna musi być wykonywana pod nadzorem lekarza. Niestety, nie zawsze tak jest, dlatego warto wiedzieć, co może się wydarzyć po zażyciu tabletki poronnej. Niepokojącym sygnałem dla kobiety powinno być przede wszystkim wystąpienie obfitego krwawienia, które nie ustaje po upływie dwóch dni od przyjęcia preparatu. Poza tym częstym skutkiem ubocznym są również bóle i zawroty głowy, wymioty, biegunki, nudności, a nawet wysoka gorączka. Co więcej, jeśli macica samoistnie się nie opróżni, wówczas trzeba będzie poddać się zabiegowi łyżeczkowania lub procedurze odessania zawartości macicy.

Aborcja farmakologiczna — możliwe skutki uboczne

Jednym z najpoważniejszych skutków ubocznych przeprowadzonej aborcji może być problem z zajściem w kolejną ciążę. Tym bardziej że w wyniku usunięcia ciąży zaburzony zostaje cykl menstruacyjny i nigdy nie wiadomo, kiedy ponownie pojawi się owulacja. Warto też mieć świadomość, że po aborcji farmakologicznej jeszcze przez jakiś czas mogą się utrzymywać dolegliwości typowo ciążowe. Ponadto, aborcja farmakologiczna może wywołać również zespół poaborcyjny, który stanowi zaburzenie natury psychicznej. Głównymi objawami zespołu poaborcyjnego są takie stany psychiczne, jak obniżony nastrój, smutek, wyrzuty sumienia, poczucie pustki i uczucie straty. Co ważne, zespół poaborcyjny może się pojawić u każdej kobiety, która zdecydowała się na aborcję i to niezależnie od tego, czy zrobiła to dobrowolnie, czy też została do tego namówiona przez rodzinę.

Długofalowe skutki usunięcia ciąży

Choć współcześnie wiele osób traktuje aborcję farmakologiczną jako zwykłą procedurę medyczną, to jednak nie można zapomnieć, że takie wydarzenie ma ogromny wpływ na psychikę kobiety. Dlatego po aborcji farmakologicznej kobieta może się zmagać ze stałym napięciem psychicznym, bezsennością, a nawet awersją do seksu. Emocje towarzyszące aborcji mogą również spowodować izolację społeczną oraz ból i cierpienie, gdy w towarzystwie ktoś zapyta o ewentualną ciążę lub pochwali się narodzinami dziecka.

Co ważne, skutki przeprowadzenia aborcji farmakologicznej mogą dotykać także mężczyzn, których partnerki za ich zgodą usunęły ciążę. Jest to bowiem bardzo silne przeżycie psychiczne, które w społeczeństwie stanowi temat tabu. Dlatego przed podjęciem ostatecznej decyzji warto wiedzieć, jakie konsekwencje i zagrożenia dla zdrowia i życia niesie ze sobą aborcja farmakologiczna.

Kategorie
Zdrowie