Rumień – jak się go bezpiecznie pozbyć?

Rumień to nic innego jak dość charakterystyczne jednolite zaczerwienienie pewnych okolic twarzy. Może on być wywołany np. przez przewlekłą ekspozycją skóry na słońce oraz słabość i kruchość naczyń krwionośnych. Rumień bywa dość poważnym problemem estetycznym – na szczęście są skuteczne metody, by sobie z nim poradzić!

Z tekstu dowiesz się:

  • czym jest i jak wygląda rumień,
  • jakie mogą być jego przyczyny,
  • jakiej pielęgnacji wymaga rumień na skórze,
  • w jaki sposób można go leczyć.

Rumień to rozszerzenie naczyń krwionośnych wywoływane przez różne czynniki. Niekiedy mogą być one groźne dla zdrowia (rumień na skórze może być efektem infekcji bakteryjnych, ugryzień owadów, czasami również obecnych w organizmie stanów zapalnych). Rumień na twarzy w zdecydowanej większości przypadków jest jednak po prostu defektem estetycznym.

Rumień na twarzy – przyczyny

Rumień – na policzkach, nosie, brodzie, szyi czy dekolcie może mieć różne podłoże. Czasami jest to efekt wrodzonej kruchości naczyń krwionośnych, a także cienkiej, wiotkiej skóry, przez którą są one widoczne. Do powstawania rumienia może przyczyniać się przewlekła ekspozycja skóry na słońce, naturalne procesy starzenia (dość często występuje on u kobiet w okresie menopauzy), a także niektóre choroby skóry, np. trądzik różowaty.

Rumień może być stały albo pojawiać się lub nasilać pod wpływem:

  • stresu,
  • spożywania pikantnych potraw,
  • zmiany temperatur,
  • alkoholu.

Jak wygląda rumień?

Rumień twarzy przyjmuje zazwyczaj postać charakterystycznych, jednolitych, czerwonawych plam na policzkach, brodzie i innych partiach skóry. Rozszerzone naczynia krwionośne są widoczne tylko w dużym powiększeniu, ale jest ich zdecydowanie więcej niż u osób, u których rumień nie występuje.

Rumień – jak pielęgnować skórę?

Skóra z rumieniem wymaga dość specyficznej pielęgnacji. Ponieważ wysoka temperatura może nasilać dolegliwości, należy myć skórę letnią wodą i delikatnie osuszać ręcznikiem, by nie podrażniać naskórka. Powinna ona być zabezpieczana zarówno przed działaniem zimna i wiatru, jak i promieniowania UV. Kosmetyki do skóry z problemem rumienia powinny więc łączyć w sobie właściwości ochronne i nawilżające. Mogą zawierać w składzie ekstrakt z zielonej herbaty, witaminę C oraz łagodzące wyciągi roślinne (np. z aloesu czy rumianku).

Jak leczyć rumień?

Najskuteczniejszą obecnie metodą leczenia rumienia są zabiegi z zastosowaniem lasera Alma Harmony, wykonywane m.in. w klinice medycyny estetycznej Estell w Warszawie. Laser jest wyposażony w innowacyjną głowicę neodymowo-yagową, która zapewnia wyjątkową skuteczność zabiegu. Dodatkowo jest ona wyposażona w nowoczesny system chłodzenia, chroniący skórę przed poparzeniami.

W trakcie zabiegu emitowane przez głowicę światło dociera w głąb naczyń krwionośnych i jest absorbowane przez barwnik zawarty w czerwonych krwinkach. Pod wpływem ciepła ze ścian naczynia odparowuje woda, a jego suche tkanki stopniowo zapadają się i są wchłaniane. W efekcie rozszerzone naczynia zostają zredukowane, a rumień staje się o wiele mniej widoczny. Przy okazji skóra staje się bardziej napięta, przebarwienia zostają zniwelowane, a koloryt staje się ujednolicony.

Przy niewielkich zmianach może okazać się wystarczający już jeden zabieg. Jeśli natomiast naczynek jest więcej, a rumień obejmuje większe powierzchnie skóry, wykonuje się mniej więcej trzy zabiegi na przestrzeni kilku miesięcy.

Rumień może stanowić problem estetyczny – nieustannie zaczerwieniona skóra wygląda niezdrowo, a dodatkowo sprawia wrażenie, jakby ktoś był cały czas zdenerwowany lub zawstydzony. Dlatego warto poddać się nowoczesnym zabiegom z użyciem lasera i pozbyć się rumienia raz na zawsze!

Kategorie
Zdrowie