Zastanawiasz się, kiedy warto brać lek, jakim jest biotyna? W jakim celu stosuje się lek z biotyną? Więcej szczegółów z niniejszym artykule.
- Co to jest biotyna?
- Kiedy warto stosować biotynę?
- Gdzie szukać źródeł biotyny?
Biotyna to witamina – znana również pod nazwą witamina H oraz witamina B7 – należąca do grupy B. Co daje biotyna i gdzie możemy znaleźć ten związek? Jak rozpoznać niedobór biotyny? Odpowiadamy w niniejszym tekście. Zapraszamy do lektury!
Co to jest biotyna?
Biotyna to związek organiczny występujący w zwierzęcych oraz roślinnych tkankach. To również witamina, która rozpuszcza się w wodzie. Ze względu na to, że jest koenzymem różnych procesów, konkretne enzymy mogą mieć problem z reakcją, jeśli w otoczeniu nie ma biotyny. To z kolei wiąże się z tym, że niedobór biotyny może mieć negatywne konsekwencje dla naszego organizmu.
Dlaczego biotyna jest ważna? Przede wszystkim dlatego, że wiąże się nie tylko z budową, ale z i z działaniem naszych włosów, skóry i paznokci. Jeśli zależy Ci na tym, aby wzmocnić swoje włosy i paznokcie, biotyna lek – czyli witamina dostarczana organizmowi w postaci suplementów – będzie dla Ciebie najlepszym rozwiązaniem.
Biotyna bierze także udział w tworzeniu się tak zwanej protrombiny. Ta z kolei ma ważną funkcję przy procesie związanym z krzepnięciem krwi. Oprócz tego biotyna odgrywa istotną rolę przy produkcji glukozy. Wspomaga również pracę tarczycy.
Kiedy warto stosować biotynę?
Zastanawiasz się, kiedy warto sięgnąć po lek z biotyną? Przede wszystkim w momencie, gdy zauważysz, że bardzo wypadają Ci włosy i gdy ich wzrost jest zaburzony. Również wtedy, gdy pojawiają się stany zapalne, podrażnienia czy przesuszenia skóry. Przy niedoborze biotyny paznokcie stają się cieńsze i zaczynają się kruszyć.
Niedobór biotyny nierzadko ma negatywny wpływ także na nasze mięśnie, czego skutkiem jest nie tylko ból, ale i mrowienie.
Gdzie szukać źródeł biotyny?
Jak już wspominaliśmy, najlepszym rozwiązaniem będą preparaty z biotyną. Warto również wzbogacić swoją dietę o takie produkty spożywcze, które są źródłem biotyny. Do nich zalicza się między innymi żółtka jaj. Dużą ilość biotyny znajdziesz także w mącznych produktach, takich jak mąka ryżowa, sojowa czy pełnoziarnista. Z warzyw natomiast warto sięgać po marchewki, pomidory oraz szpinak. Ponadto sporą ilość witaminy B7 mają także migdały, orzechy włoskie i ziemne.
Nawet jeśli wprowadzisz powyższe produkty do swojej diety, pamiętaj, że warto te działania wesprzeć suplementacją. Jeśli masz problem z niedoborem biotyny, zależy Ci na tym, aby poprawić kondycję skóry czy wzrost paznokci i włosów, nie zwlekaj i już teraz zamów odpowiedni lek z biotyną!
undefined