Ekologiczne kosmetyki – co warto wiedzieć?

Każdy z nas ceni sobie szczególnie własne zdrowie. O ile zdrowa żywność została już przez nas „przepracowana”, o tyle wciąć pewną tajemnicą są dla nas kosmetyki naturalne. Czym są właściwie naturalne kosmetyki?Jakie są zalety związane z naturalnymi kosmetykami? Jakie składniki zawierają? Gdzie kupisz wyjątkowe polskie kosmetyki naturalne? Ekologiczne kosmetyki? Wegańskie? Organiczne? Czy czymkolwiek się od siebie różnią?

Czym są organiczne kosmetyki?

W czasach, gdy staramy się być coraz bardziej świadomi ekologicznie i dbamy o środowisko, również kosmetyki naturalne zaczynają być w kręgu naszych zainteresowań. Kosmetyki ekologiczne, kosmetyki organiczne i kosmetyki naturalne to właściwie to samo określenie, dotyczące wszystkich naturalnych kosmetyków, stworzonych z naturalnych składników. Naturalne składniki oznaczają, że są to substancje pochodzenia mineralnego, zwierzęcego lub roślinnego. Kosmetyki takie nie zawierają sztucznych barwników, sztucznych substancji zapachowych, konserwantów. Jeśli są pochodzenia roślinnego, kosmetyki naturalne, pochodzą z roślin ekologicznych i ekologicznych upraw.

Do produkcji wykorzystywane są jedynie procesy naturalne tj. ekstrakcja, tłoczenie, suszenie czy destylacja. Mogą się w nich znaleźć takie składniki jaki aloes, kaktus, algi, glinki, herbata, miód Manuka, pestki i nasiona czy zioła. Ale nie myślcie, że jeśli powstają naturalnie, są pozbawione jakichkolwiek badań. Tak samo, jak kosmetyki syntetyczne, te naturalne również muszą zdobyć odpowiednie certyfikaty.

Warto też zdawać sobie sprawę jaka jest różnica między poszczególnymi rodzajami takich kosmetyków naturalnych. Kosmetyk ekologiczny to taki, który posiada co najmniej 95% składników naturalnych, a w części resztkowej zawiera stabilizatory. Kosmetyki bio, mają natomiast 99% naturalnych składników, które koniecznie muszą pochodzić z upraw ekologicznych. oznacza to, że do ich produkcji nie używa się sztucznych nawozów, pestycydów czy innych środków chemicznych. Natomiast kosmetyki wegańskie to te, które nie zawierają składników pochodzenia zwierzęcego w tym m.in. wosku, miodu.

Zalety eko kosmetyków i mity o nich

Kosmetyki ekologiczne już z samej zasady wydają się górować nad syntetykami. Nie zawierają chemii, maja prosty skład, są skuteczne i uniwersalne. Do ich zalet można zaliczyć to, że stanowią mniejsze ryzyko podrażnień czy alergii, dlatego też są to idealne kosmetyki przeznaczone dla skóry wrażliwej. Czynią skórę miękką i przyjemną. Nadadzą się świetnie dla młodszych osób, dla naszych pociech, gdyż czynią też delikatną skórę dziecka. Innymi słowami, są przyjazne dla skóry człowieka – młodego, starszego i tego dojrzałego. Ekologiczne kosmetyki są zatem bezpieczne, organiczne, szanują przyrodę i zwierzęta, są też bezpieczne dla nas.

Oczywiście można spotkać się także z kilkoma mitami na ich temat. Na przykład, z uwagi na fakt, że muszą zostać certyfikowane nie są bardziej bezpieczne od syntetyków. Wbrew obiegowej opinii, kosmetyki naturalne również mogą uczulać. W przyrodzie występuje wiele naturalnych alergenów, jeśli zatem jesteś uczulony np. na miód, to kosmetyk, zawierający go w swoim składzie, nawet jeśli jest „bio” – może powodować alergię. Oczywiście w tym konkretnym przypadku warto wybrać kosmetyk wegański, nie zawierający owego składnika.

Wiele osób uważa, że ekologiczne kosmetyki szybciej się psują, jednak zależy to właściwie od ich składu. Oczywiście nie zawierają składników konserwujących, jednak w naturze też występują składniki o właściwościach konserwujących tj. olejki eteryczne.

Część osób powie ci, że ekologiczny kosmetyk działa także wolniej. Jest to prawda, bo takie kosmetyki jedynie stymulują odpowiednie procesy skórne, nie ingerując w nie za bardzo. Oznacza to, że ich działanie jest skuteczne, ale procesy zachodzą w sposób naturalny, wolniejszy.

Gdzie znajdę eko kosmetyki?

Naturalne piękno nie bierze się znikąd. Naturalna pielęgnacja oparta jest o odpowiednio dobrane produkty. Na rynku kosmetyków naturalnych znajdziesz takie ekologiczne produkty jak kremy nawilżające, pudry ryżowe, masło shea, szampony, mydła, olejki, żele, kremy, emulsje czy maseczki. Wśród wegańskich produktów znajdzie się szampon w kostce czy odżywka do włosów w kostce. Wśród kosmetyków naturalnych znajdziesz takie do pielęgnacji ciała, mycia ciała, pielęgnacji twarzy, włosów czy kosmetyki do demakijażu.

Najlepsze kosmetyki ekologiczne znajdziesz w sklepie internetowym. Na przykład Shaushka to marka, oparta na filozofii zero waste, posiadające w swojej ofercie szeroki wybór kosmetyków wegańskich.

Zachęcamy do zapoznania się z ofertą owej marki.

undefined

Kategorie
Uroda