Domowe kosmetyki antybakteryjne w mniej niż 10 minut

W wyniku ogólnoświatowej epidemii koronawirusa zapotrzebowanie na żele i płyny antybakteryjne drastycznie wzrosło – szczególnie, że preparaty te bardzo szybko zostały wyprzedane z drogerii i aptek. Środki do dezynfekcji rąk są oparte na alkoholu, który skutecznie niszczy bakterie, wirusy oraz grzyby. Na szczęście można je przygotować w warunkach domowych – wbrew pozorom nie potrzeba do tego laboratorium.

Oto proste przepisy na żel oraz płyn antybakteryjny DIY. Kosmetyki niszczące drobnoustroje są tanie, łatwe w przygotowaniu, a także mają wszechstronne zastosowanie. Nadają się one nie tylko do dezynfekcji dłoni, ale również telefonu komórkowego, poręczy czy klamek w domu.

Jak działają środki dezynfekujące na bazie alkoholu?

Środki dezynfekujące do dłoni używa się zwykle w sytuacjach, w których dostęp do mydła oraz wody jest utrudniony lub niemożliwy. Ich działanie opiera się na zawartości wysokoprocentowego alkoholu (powyżej 70%), który niszczy bakterie gram-dodatnie i gram-ujemne (m.in. prątki gruźlicy, E. coli, gronkowce czy paciorkowce), grzyby oraz część wirusów (żółtaczki typu B i C, grypy, adenowirusy, rotawirusy). W internecie można znaleźć wiele przepisów na płyny i żele antybakteryjne DIY. Kosmetyki tego typu są również dostępne w postaci chusteczek nasączonych alkoholem.

Domowe kosmetyki antybakteryjne – żel dezynfekujący z aloesem

Domowe kosmetyki są proste. Do wykonania żelu antybakteryjnego niezbędne będą:

  1. 4 stołowe łyżki spirytusu rektyfikowanego 70% (opcjonalnie może być również spirytus salicylowy lub zwykła wódka);
  2. pół szklanki żelu aloesowego;
  3. 15 kropli olejku eterycznego o właściwościach antybakteryjnych;
  4. 1 stołowa łyżka gliceryny.

Gotowy żel wystarczy wymieszać, przelać do mniejszych pojemniczków i używać zgodnie z potrzebami. Wysoka zawartość alkoholu może wysuszać dłonie, dlatego żel antybakteryjny warto wzbogacić o glicerynę. Skutecznym olejkiem eterycznym o działaniu bakteriobójczym jest ten z drzewa herbacianego, ale nie każdemu odpowiada jego specyficzny zapach. Alternatywami są inne olejki o właściwościach antyseptycznych, np. eukaliptusowy, miętowy, cytrynowy, rozmarynowy, z drzewa sandałowego, lawendowy, cynamonowy lub goździkowy. Olejki można również ze sobą łączyć, ale najlepiej nie więcej niż 3.

Domowe kosmetyki antybakteryjne – płyn dezynfekujący

Płyn antybakteryjny można wykorzystywać nie tylko do dezynfekcji rąk, ale również przedmiotów. Jego przygotowanie jest proste i nie zajmuje więcej niż kilkanaście minut. W tym celu niezbędne będą:

  1. 400 ml spirytusu rektyfikowanego 70% lub salicylowego;
  2. 50 kropli olejku eterycznego z drzewa herbacianego;
  3. 30 kropli olejku eterycznego miętowego;
  4. 20 kropli olejku eterycznego lawendowego.

Składniki należy dokładnie ze sobą wymieszać, a następnie przelać do butelki z atomizerem. Działanie płynu antybakteryjnego na niektóre powierzchnie – np. naturalną i syntetyczną skórę tapicerską, gumę, PCV, szkło akrylowe – najlepiej sprawdzić w niewidocznym miejscu.

Kategorie
Uroda