Zorganizuj kuchenną przestrzeń – przechowywanie żywności

Kuchnia wymaga porządku i odpowiedniej organizacji, aby przygotowywanie posiłków było wygodne i szybkie. Warto o tym pomyśleć już na etapie projektowania przestrzeni kuchennej, dzięki czemu wszystkie meble i urządzenia będą rozmieszczone sposób ergonomiczny. Dziś podpowiemy, jak przechowywać żywność i tym samym jak zwiększyć wygodę w codziennym użytkowaniu kuchni.

 

Gdzie przechowywać żywność 

Na początek warto odpowiedzieć sobie na pytanie, gdzie przechowywać produkty żywnościowe, aby jak najdłużej zachowały swoją świeżość. Produkty sypkie oraz suche, takie jak kasze, mąka, makarony mogą być przechowywane w temperaturze pokojowej, więc z powodzeniem możemy je trzymać w szafkach kuchennych. Pamiętajmy jednak o tym, aby przechowywać je w zamkniętych pudełkach, co zabezpieczy je przed niechcianą wilgocią oraz insektami, a zwłaszcza przed prawdziwą zmorą, jaką są mole spożywcze. Szafki, w których przechowujemy tego rodzaju produkty, nie powinny znajdować się bezpośrednio przy piekarniku czy zmywarce, gdyż urządzenia te generują ciepło.

Jeśli chcemy przechowywać produkty suche w pojemnikach na blacie, warto wybrać te ciemniejsze opakowania, które będą chronić żywność przed działaniem promieni słonecznych. 

Warzywa takie jak pomidory, ogórki czy owoce południowe możemy z powodzeniem trzymać w misce lub koszu na blacie – nie ma potrzeby chowania ich do lodówki. Warto jednak chronić je przed zbyt wysokimi temperaturami i wilgocią, co może doprowadzić do rozwoju pleśni.

Jeśli chodzi o wędliny, to te koniecznie przechowujemy w lodówce. Możemy zawinąć je w papier śniadaniowy lub trzymać w pudełkach ze szczelnym zamknięciem, lecz tylko takich, które są przeznaczone do przechowywania żywności – o tym poinformuje nas symbol kieliszka i widelca na spodzie. Nigdy nie trzymajmy wędlin w folii aluminiowej, gdyż są to idealne warunki do rozwoju śluzowców powodujących psucie się mięsa. 

Z kolei surowe mięso należy przechowywać w szklanych lub ceramicznych naczyniach (po wcześniejszym umyciu go pod bieżącą wodą) i zakrywać szklaną pokrywką bądź talerzem.

Zobacz także: akcesoria kuchenne do przechowywania i organizacji przestrzeni

Pojemniki do przechowywania

Doskonałym sposobem na przechowywanie żywności wszelkiej maści są pojemniki. Producenci kuchennych akcesoriów zadbali o to, aby stworzyć rozwiązania odpowiadające różnym potrzebom. Na rynku mamy więc szeroki wybór pudełek w różnych rozmiarach i kształtach, które możemy dopasować do konkretnego produktu. Najlepsze są te wykonane ze szkła lub porcelany, które są najbezpieczniejsze dla żywności, gdyż nie wchodzą w reakcje chemiczne z produktami. Dobrze jest wybierać ciemne pojemniki, które, jak już wcześniej wspomnieliśmy, chronią przed działaniem światła mającego szkodliwy wpływ na żywność. 

Osobny wątek warto poświęcić przechowywaniu żywności w lodówce, gdyż ta szczególnie narażona jest na rozwój szkodliwych bakterii. Nigdy nie trzymajmy razem wędlin oraz surowego mięsa. Produkty o krótkiej trwałości powinny być przechowywane na środkowej półce, gdzie temperatura powinna wynosić ok.4-7 stopni Celsjusza. Do tych produktów zaliczymy wędliny oraz domowe sery, a  także domowe dania, które należy spożyć w ciągu 2-3 dni. Natomiast warzywa, owoce i zioła będą najlepiej znosiły warunki panujące w dolnej części lodówki, gdzie wilgotność jest wyższa, a temperatura wynosi ok. 7-10 stopni Celsjusza. Tych produktów nie należy jednak trzymać w zamkniętych pojemnikach lub folii, gdyż w ten sposób zawarte w nich azotany mogą przekształcić się w toksyczne azotyny. 

Odpowiednie przechowywanie żywności to klucz do dobrze zorganizowanej przestrzeni kuchennej. Korzystanie z pojemników i różnego rodzaju przegródek pomoże Ci zapanować nad nieporządkiem w kuchni i sprawi, że codzienne przyrządzanie potraw będzie łatwiejsze i szybsze.

Artykuł dostarczył outlet online limango.pl.

Kategorie
Poradniki