Pierwsze dni z dzieckiem – jak prawidłowo karmić?

Karmienie piersią jest jedną z najlepszych rzeczy, jakie mama może podarować dziecku. Dlatego większość kobiet decyduje się na podawanie maluchowi naturalnego pokarmu. Jednak na początku tej „przygody” mogą pojawić się pewne trudności. Dowiedz się, jak prawidłowo karmić noworodka.

Chociaż karmienie piersią jest wpisane w kobiecą fizjologię, a sam noworodek trenuje umiejętności potrzebne do pobierania pokarmu, cały proces nie zawsze przebiega łatwo i bezproblemowo. Sporo wątpliwości budzi wiele kwestii: począwszy od częstotliwości przystawiania do piersi, a skończywszy na przyjmowaniu konkretnej pozycji.

Karmienie „z zegarkiem” czy na żądanie?

Jeszcze kilkadziesiąt lat temu specjaliści polecali karmienie piersią co kilka godzin – zgodnie z zegarkiem. Obecnie odchodzi się od tego sposobu – popularyzowane jest karmienie na żądanie. Pozwala to na podążanie zgodnie z indywidualnymi potrzebami malucha.

Karmienie na żądanie powinno odbywać się zawsze wtedy, gdy dziecko sygnalizuje głód. Może się to objawiać m.in. wkładaniem rączek do buzi, szerokim otwieraniem ust, kręceniem główką, zwracaniem głowy w stronę piersi.

Warto przy tym pamiętać, że karmienie na żądanie nie jest polecane w przypadku noworodków słabo przybierających na wadze. Tutaj często koniecznością jest karmienie nie rzadziej niż co 3-4 godziny.

Poznaj odpowiednią technikę karmienia

Nie tylko karmienie na żądanie, ale również odpowiednia technika przystawiania do piersi ma ogromne znaczenie. Chodzi o to, by maluch chwytał nie tylko brodawkę, ale również większą część otoczki. Usta dziecka powinny być natomiast odchylone na zewnątrz.

Dlaczego trzeba tego pilnować? Taka technika przekłada się na efektywne ssanie piersi i jednocześnie zmniejsza ryzyko uszkodzenia brodawek.

Wybierz wygodną pozycję

Teoretycznie kobieta może karmić w dowolnej pozycji – tak, aby było jej wygodnie. W praktyce jednak warto skorzystać z gotowych już propozycji, które zapewniają komfort i jednocześnie pozwalają na zwiększenie efektywności ssania.

Szczególnie polecane są następujące pozycje:

  • pozycja krzyżowa,
  • pozycja spod pachy,
  • pozycja kołyskowa,
  • pozycja leżąca.

Ważne jest, aby brzuch noworodka był skierowany w stronę brzucha mamy.

Pamiętaj o karmieniach nocnych

Karmienia nocne są istotne, dlatego nie można ich pomijać – szczególnie jeśli maluch nie przybiera odpowiednio na wadze. Pokarm jest wówczas dużo bardziej „treściwy”, co pomaga w uzyskaniu optymalnej masy ciała.

Ponadto karmienie nocne jest ważne z punktu widzenia laktacji. Wtedy wydziela się znacznie więcej prolaktyny – hormonu odpowiedzialnego za produkcję mleka.

Jeżeli cały czas masz wątpliwości dotyczące karmienia na żądanie oraz innych aspektów związanych z przystawianiem malucha do piersi, zasięgnij porady doradcy laktacyjnego.

Kategorie
Rodzina