Jak przygotować się na trening biegowy w plenerze latem

Mówi się, że jogging to sport dla każdego bez względu na wiek czy stopień sprawności fizycznej, pomijając oczywiście wyraźne przeciwwskazania medyczne. Jednak, mimo iż bieganie nie wymaga od nas jakichś szczególnych umiejętności, to należy się do niego odpowiednio przygotować, aby nie tylko czerpać z tej aktywności maksimum korzyści, ale również zapewnić sobie bezpieczeństwo. Dziś podpowiemy, jak biegać w plenerze latem.

Dopasuj strój biegowy do pogody

Latem dni bywają upalne, co jednak wcale nie zniechęca miłośników joggingu. Pamiętajmy jednak o tym, że wysoka temperatura będzie nam znacznie bardziej doskwierała w czasie biegu, dlatego warto przygotować sobie taki strój, który zagwarantuje nam odpowiedni komfort termiczny. Doskonale sprawdzi się bawełniany, luźny top, który zapewni cyrkulację powietrza i tym samym sprawi, że podczas biegu nie będziemy tak dotkliwie odczuwać wysokiej temperatury. Panie nie mogą natomiast zapomnieć o założeniu sportowego biustonosza – świetnym wyborem będzie również postawienie na top i biustonosz w jednym, który szczególnie polecany jest na lato. Do tego wystarczy założyć elastyczne spodenki bezszwowe wykonane z oddychającego materiału.

Latem nie można także zapominać o nakryciu głowy, jeśli biegamy w słońcu. W przeciwnym razie możemy narazić się na udar słoneczny, który może skończyć się dla nas poważnymi problemami zdrowotnymi, a nawet być bezpośrednim zagrożeniem życia. Głowę możemy osłonić przed słońcem czapeczką z daszkiem lub chustą.

Buty do biegania latem

W lecie musimy także zadbać o odpowiednie obuwie do biegania, w którym stopa nie będzie się nadmiernie pocić. Obecnie marki butów sportowych mają w swojej ofercie specjalne modele obuwia biegowego wykonanego z przewiewnej siateczki, które doskonale sprawdzają się nawet podczas upałów. Przykładowo, jeśli chodzi o markę Adidas buty do biegania na lato znajdziemy w wielu fasonach dedykowanych różnym rodzajom podłoża, dlatego z powodzeniem wybierzemy z oferty tego producenta obuwie joggingowe, które spełni nasze oczekiwania.

Akcesoria do biegania

Latem obowiązkowo zabieramy na trening biegowy bidon z wodą i popijamy napój małymi łykami co najmniej co 10 minut. W czasie upałów nie trudno o odwodnienie, a podczas biegania często się zdarza, że możemy zwyczajnie przeoczyć pierwsze sygnały tego zjawiska. Warto także mieć zawsze przy sobie pieniądze lub kartę płatniczą, aby w razie czego móc szybko kupić w sklepie wodę, gdy nam jej zabraknie podczas treningu.

Biegając w upale nasze ciało może mocno się pocić, dlatego dobrze jest mieć przy sobie chusteczkę do ocierania kropli z czoła. Biegacze często wykorzystują do tego specjalne bransoletki frotte założone na nadgarstek lub po prostu zakładają na czoło elastyczną opaskę, która zatrzymuje pot ściekający po czole.

Latem biegaj ostrożnie

Jeśli planujemy treningi w upalne dni, wybierajmy raczej godziny poranne lub wieczorne. Niewskazane jest bieganie w południe, gdy słońce grzeje najmocniej. Zwracajmy również szczególną uwagę na wszelkie sygnały wysyłane przez nasz organizm takie jak nagłe osłabnięcie, ucisk w klatce czy zawroty głowy i mdłości. Gdy tylko zauważymy takie objawy, zatrzymajmy się, odpocznijmy, a jeśli objawy nie miną, przerwijmy trening całkowicie i wróćmy do domu.

Bieganie latem daje mnóstwo satysfakcji pod warunkiem, że zachowamy wszelkie środki ostrożności, dzięki którym zabezpieczymy się przed przegrzaniem i innymi konsekwencjami ekspozycji na słońce.

Kategorie
Zdrowie