W ciągu ostatnich lat lekarze dowiedzieli się, że organizm ma zdolność samoleczenia, co sprawiło pojawienie się dalszych badań idących w tym kierunku. Pojawiła się terapia osoczem bogatopłytkowym, co uważane jest za bardzo atrakcyjną pod względem efektywności formą medycyny regeneracyjnej, która może wykorzystać te zdolności i wzmocnić naturalne czynniki wzrostu wykorzystywane przez organizm do leczenia tkanek.
Zacznijmy od początku. Czym jest osocze i czym są płytki krwi? Osocze to płynna porcja krwi pełnej. Składa się głównie z wody i białek i zapewnia krążenie krwinek czerwonych, białych i płytek krwi w organizmie. Płytki krwi, zwane również trombocytami, to komórki krwi, które powodują zakrzepy krwi i inne niezbędne funkcje gojenia wzrostu. To co odgrywa najbardziej istotną rolę w procesie samoregeneracji organizmu to właśnie aktywacja płytek krwi.
Czym jest osocze bogatopłytkowe?
Terapia osoczem bogatopłytkowym bazuje na iniekcjach stężenia własnych płytek krwi pacjenta w celu przyspieszenia gojenia uszkodzonych ścięgien, więzadeł, mięśni i stawów. W ten sposób specjalnie przygotowane zastrzyki wykorzystują własny system gojenia każdego pacjenta, aby poprawić problemy mięśniowo-szkieletowe. Zastrzyki te są przygotowywane poprzez pobranie od jednej do kilku probówek własnej krwi i przepuszczenie jej przez wirówkę w celu zagęszczenia płytek krwi. Taka terapia jest coraz częściej wykorzystywana. Te aktywowane płytki krwi są następnie wstrzykiwane bezpośrednio do uszkodzonej lub chorej tkanki ciała. Uwalnia to czynniki wzrostu, które stymulują i zwiększają liczbę komórek naprawczych wytwarzanych przez organizm. Decydując się na osocze bogatopłytkowe Wrocław jest miejscowością, gdzie funkcjonuje wiele gabinetów i ośrodków wyspecjalizowanych w tego rodzaju leczeniu.
Jak działają iniekcje osocza bogatopłytkowego?
Potwierdzono, że osocze bogatopłytkowe znacznie usprawnia proces gojenia, a stosowanie zastrzyków w przypadku bólu barku spowodowanego rozerwaniem stożka rotatorów, zerwania ścięgna Achillesa i innych urazów tkanek miękkich staje się coraz bardziej powszechne. Wykazano również, że osocze bogatopłytkowe poprawia funkcjonowanie i zmniejsza ból u osób z zapaleniem ścięgna lub przewlekłymi chorobami ścięgien, takimi jak łokieć tenisisty lub łokieć golfisty. Jest to bardzo dobra wiadomość dla osób poszukujących nowoczesnych metod leczenia urazów. Nowoczesnych, ale i jednocześnie niezwykle skutecznych. Tego rodzaju leczenie może być z powodzeniem stosowane przy standardowym leczeniu.
Niektóre z kluczowych zalet zastrzyków są szczególnie istotne. Szczególnie to, że mogą zmniejszyć zapotrzebowanie na leki przeciwzapalne lub silniejsze leki, takie jak opioidy. Ponadto skutki uboczne zastrzyków są bardzo ograniczone, ponieważ ponieważ zastrzyki są tworzone z twojej własnej krwi, twoje ciało nie odrzuci ich ani nie zareaguje na nie negatywnie. Sama iniekcja przeprowadzona powinna być przez doświadczonego lekarza posiadającego odpowiednią wiedzę i umiejętności. Poszukując specjalisty w tej dziedzinie warto jest zastanowić się nad różnymi, wyspecjalizowanymi gabinetami, których powstaje także coraz więcej.