Jak pielęgnować sierść psa?

Jesteś opiekunem psa i zależy ci na tym, by twój czworonożny przyjaciel nie tylko wyglądał doskonale, ale również czuł się świetnie? W takim razie koniecznie musisz zadbać o jego sierść. Jak to zrobić? Podpowiadamy sprawdzone metody oraz ostrzegamy, czego unikać.

Codzienne czesanie – dla zdrowia i urody

Podstawowym zabiegiem, który zapewni twojemu psu zdrową i lśniącą sierść jest codzienne, staranne jej wyczesywanie. Pozwala bowiem pozbyć się zabrudzeń oraz martwych włosów. Co więcej, jest doskonałą okazją do tego, by ocenić stan zdrowia skóry twojego psa oraz dokładne oględziny w poszukiwaniu pcheł lub kleszczy. Regularnie czesząc psa szybciej wykryjesz wszystkie nieprawidłowości.

Rodzaj szczotki dobieraj do sierści psa

Psy posiadają różne rodzaje sierści. Warto o tym pamiętać poszukując szczotki, która wykonywać będziemy codzienne zabiegi pielęgnacyjne. W przypadku ras o krótkiej sierści najlepiej sprawdzą się szczotki gumowe. Jeśli pies posiada sierść długą stawiajmy na metalowe szczotki i grzebienie. Jeśli sierść ma widoczny podszerstek przyda się również furminator.

Fryzjer? Tylko fachowy

Psy, które posiadają długą sierść wymagają strzyżenia oraz trymowania, czyli usuwania martwego włosa. Warto wykonywać zabieg ten co najmniej raz na 3-4 miesiące. Warto jednak dbać o to, by pielęgnacją sierści naszego psa zajmował się wykwalifikowany, doświadczony groomer, który nie popełnia błędów takich jak zbyt krótkie przycięcie sierści w trakcie upałów. Brzmi dziwnie? Tymczasem ogolone na krótko pieski znacznie bardziej cierpią z powodu upału niż te, które posiadają dłuższą sierść.

Nie przesadzaj z kąpielami

Każdy z nas lubi gdy sierść naszego psa jest czysta i pachnąca. Warto jednak pamiętać, że częste kąpiele nie są dobrym pomysłem. Naruszają bowiem warstwę ochronną, która pokrywa sierść i skórę psa i chroni go przed chłodem. Co więcej, usuwając tłustą warstwę z włosów psa paradoksalnie przyczyniamy się do tego, że… sierść brudzi się szybciej. Warto więc nie kąpać psa częściej niż raz na 2-3 miesiące, chyba że jest to naprawdę konieczne. Niezwykle ważne jest również to jakich szamponów używamy – wykorzystanie kosmetyku dla ludzi to katastrofalny błąd, który może skończyć się podrażnieniami i alergią.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z http://duowet.net

Kategorie
Pozostałe