Jak przygotować własne musli?

Musli to coraz bardziej popularny produkt wybierany na śniadanie. Z mlekiem czy jogurtem idealnie sprawdzi się jako energetyczny i odżywczy pierwszy posiłek w ciągu dnia.

Na rynku znaleźć można różnorodne musli zawierające płatki zbożowe, bakalie, kandyzowane owoce i cukier. Jak jednak przyrządzić własne musli w domu? Jakie produkty wybrać, aby nasze domowe musli stanowiło smaczny i syty posiłek?

Co najczęściej zawierają gotowe mieszanki musli dostępne na sklepowych półkach?

Musli bazuje na różnorodnych zbożach i płatkach z nich otrzymanych (płatki owsiane, żytnie, ryżowe, jaglane, jęczmienne). Zawiera dodatki kandyzowanych owoców oraz orzechów. Często oblane jest czekoladą lub kolorowym lukrem w celu uatrakcyjnienia smaku. Na szczególną uwagę zasługuje fakt, że gotowe produkty śniadaniowe są często wzbogacane w witaminy i składniki mineralne (witamina A, D, K, C, witaminy z grupy B, żelazo, wapń, magnez, cynk). Często zawartość dodatkowych składników odżywczych jest decydująca podczas wyboru gotowego musli w sklepie.

Czego użyć do przygotowania domowego musli?

Podstawą każdego musi muszą by płatki zbożowe lub otręby. Najczęściej są to płatki owsiane, żytnie, jaglane i jęczmienne i kukurydziane. Często spotykanym dodatkiem są otręby gryczane. Płatki zbożowe zawierają duże ilości błonnika pokarmowego, który reguluje pracę jelit. Są źródłem wielu składników i minerałów takich jak min. żelazo, potas, magnez, wapń, witamina E oraz witamina PP.

Oprócz bazy, jaką stanowią płatki zbożowe musli zawierać może też:

* migdały-źródło błonnika pokarmowego, wapnia, magnezu oraz witaminy E i A

* orzechy laskowe, włoskie, ziemne-źródło niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, witaminy E, magnezu, żelaza

* suszona żurawina-źródło witaminy C

* daktyle-źródło błonnika pokarmowego, witaminy E oraz witamin z grupy B, żelaza i wapnia

* figi, rodzynki źródło witaminy C, witamin z grupy B, żelaza, wapnia, magnezu i fosforu

* siemię lniane-źródło witaminy E

* ziarna słonecznika-źródło fitosteroli roślinnych, witaminy E

* nasiona dyni-źródło cynku

* ziarna sezamu-źródło wapnia i fitosteroli roślinnych

Jakie dodatki wybrać do musli?

Poranny posiłek w postaci musli idealnie sprawdzi się z dodatkiem mleka, jogurtu naturalnego czy soku owocowego (np. pomarańczowego). Wzbogacić smak można, używając miodu, kakao lub korzennych przypraw takich jak cynamon czy imbir. W celu urozmaicenia mieszanki musli dobrym pomysłem jest dodatek wiórków kokosowych lub gorzkiej czekolady. Dodatkowym atutem będzie wykorzystanie świeżych owoców — banana, jabłek, malin czy borówek.

Kategorie
Zdrowie