Jak ograniczyć spożycie soli?

Trudno wyobrazić sobie jedzenie posiłków bez dodatku soli, jednak nie należy przesadzać z jej ilością. Dorosły człowiek powinien jeść nie więcej niż jedną, płaską łyżeczkę tej przyprawy dziennie. Jednak większość osób – całkiem nieświadomie – znacznie przekracza tę normę. Zatem jak ograniczyć jej spożycie?

Nadmiar soli szkodzi!

Jedząc sól, dostarczasz swojemu organizmowi pierwiastek jakim jest sód. Jest on niezbędny do tego, aby regulować gospodarkę wodną i zachować równowagę kwasowo-zasadową. Jednak gdy w diecie będzie go za dużo, mogą zacząć dokuczać ci takie dolegliwości jak:

  • nadciśnienie tętnicze, którego następstwem może być nawet udar mózgu,
  • obrzęki kończyn,
  • choroby nerek,
  • osteoporoza.

Sól znajduje się niemal we wszystkich przetworzonych produktach spożywczych, dlatego tak trudno przestrzegać norm dotyczących jej spożycia. Istnieją jednak skuteczne sposoby na to, aby kontrolować pod tym względem swoją dietę. Pomocny może okazać się też catering dietetyczny. Szczecin i inne polskie miasta to miejsca, gdzie znajdziesz firmę, która dostarczy ci smaczne posiłki, prawidłowo zbilansowane pod względem zawartości soli.

3 sposoby na to, jak nie przesadzić z solą

Chcesz jeść smacznie, zdrowo i bez nadmiaru soli? W takim razie:

  • zapomnij o jedzeniu gotowych dań i mrożonek – ogranicz też spożycie wędlin, zup i sosów z proszku, gotowych pizz, warzyw w puszkach i serów dojrzewających,
  • zaprzyjaźnij się z ziołami – sól możesz zastąpić aromatem mieszanki bazylii i rozmarynu, lubczykiem, a także suszoną, sproszkowaną włoszczyzną,
  • jedz w domu – restauratorzy i właściciele fast foodów często dodają do potraw dużo soli, aby podkreślić ich smak. Jeśli nie masz czasu na gotowanie, to dobrym rozwiązaniem jest dieta pudełkowa. Szczecin to miasto, w którym zamówisz zdrowo przyprawione posiłki na cały tydzień czy nawet miesiąc z góry.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o prawidłowym odżywianiu, odwiedź https://www.lightbox.pl/. I sam zacznij stosować dobre nawyki, aby nadmiar sodu w diecie nie zaszkodził twojemu organizmowi.

Kategorie
Zdrowie