Przyjaźń – dlaczego bez niej nie damy sobie w życiu rady?

Wielu ludziom wydaje się, że mogą przejść przez całe swoje życie bez żadnych ludzi obok siebie. Zajmują się pracą i swoimi sprawami, a resztę ludzi po prostu ignorują – bo nie są im oni do niczego potrzebni. Drugi człowiek to w końcu jakiś obowiązek, z którego trzeba się potem wywiązać – należy takiej osoby słuchać, przejmować się jej losem i wspierać w trudnych momentach. Niektórych to jednocześnie przeraża i przerasta.

Jeżeli jednak poczytamy sobie cytaty o przyjaźni to szybko dojdziemy do wniosku, że znajdziemy tutaj o wiele więcej pozytywnych rzeczy – niż tych negatywnych. Człowiek nie jest stworzony do życia bez przyjaciół i dzięki nim może stać się ono po prostu łatwiejsze. Nie będziemy dusić w sobie wszystkich emocji i raz na jakiś czas po prostu podzielimy się nimi z drugim człowiekiem. Warto przynajmniej spróbować – nawet jak się rozczarujemy to będziemy mieć świadomość tego, że wyciągnęliśmy rękę do innej osoby.

O przyjaźni uczymy się od najmłodszych lat

Aby znaleźć cytaty o przyjaźni nie musimy szukać daleko – wystarczy sięgnąć do Kubusia Puchatka autorstwa Alana Alexandra Milne. Widzimy tutaj, że takich wartości uczone są już dzieci, które powinny bardzo wcześnie w swoim życiu szukać osób, z którymi dzielą podobne zainteresowania. Muszą one wiedzieć, że z przyjaciółmi świat jest od razu ciekawszy i bardziej kolorowy – stajemy się po prostu szczęśliwszymi ludźmi.

Milne opowiada o tym, że największą tragedią dla drugiej osoby jest utrata przyjaciela – w jednej z rozmów bohater informuje swojego rozmówcę, że chciałby umrzeć jeden dzień przed nim. Dlaczego? Ponieważ w ten sposób nie będzie on musiał spędzić ani jednego dnia bez swojego przyjaciela, co byłoby najgorszą karą. Można więc łatwo dojść do wniosku, że życie bez przyjaźni będzie zawsze niepełne.

Nasi przyjaciele bardzo wiele mówią o nas samych

Nigdy nie będziemy w stanie zaprzyjaźnić się z każdym i nie powinniśmy również tego próbować – z góry skazujemy się na porażkę. Człowiek potrzebuje mieć wokół siebie ludzi, którzy będą go wspierać i odbierać świat w podobny sposób. Ernest Hemingway powiedział kiedyś, że patrząc na przyjaciół danej osoby można bardzo wiele powiedzieć o nim samym – i takie cytaty o przyjaźni naprawdę mają sens.

W poszukiwaniu bliskiej osoby na pewno wiele razy popełnimy błąd i zaprzyjaźnimy się z kimś, kto zupełnie do nas nie pasuje – to także się zdarza. Ważne jest to, aby raz na jakiś czas sprawdzać czy dana osoba faktycznie czyni nas w jakiś sposób lepszymi ludźmi – jeżeli nie to być może ta relacja nie ma niestety sensu.

Kategorie
Poradniki