Jak zmotywować się do uprawiania sportu?

Każdy przynajmniej raz w życiu ma silne postanowienie rozpoczęcia swojej przygody z aktywnością fizyczną. Ale często tylko na tym się kończy – brak motywacji potrafi skutecznie zniechęcić do dalszego działania. Jak znaleźć w sobie siłę, aby zrealizować założony cel? O tym przeczytacie poniżej.

 

Pierwsza zasada – znajdź swoją ulubioną aktywność

Często jest to decydujący czynnik, który sprawi, że będziecie chętnie i systematycznie wracać do treningu. Jeśli jeszcze nie odkryliście co lubicie robić najbardziej, proponujemy spróbować wszystkiego! Od siebie możemy zaproponować bieganie – do tego wystarczy wam obuwie sportowe, dresy lub krótkie spodenki i lekka koszulka. W czasie biegania możecie włączyć sobie do słuchania ulubioną muzykę. A jeśli macie smartfona, koniecznie zainstalujcie sobie aplikację, która zmierzy wam pokonany dystans i ilość spalonych kalorii. Jeśli czujecie, że bieganie to nie jest sport dla was, może zainteresujcie się wyjściem na siłownię i treningiem z ciężarami? Inną ciekawą opcją jest cross fit oraz fitness. Z pewnością znajdziecie coś dla siebie – zajęć sportowych jest bez liku i tylko od was zależy co wybierzecie. 

Obierz cel

Cel będzie twoim motorem do działań. Najlepiej ustalić sobie cel możliwy do zrealizowania i łatwy do zmierzenia. Przykładowym celem może być zrzucenie z wagi 5 kilogramów. Nie warto mówić sobie, że schudnę, to nie jest cel, który ma ustalony koniec – a więc satysfakcja z osiągniętych wyników nie będzie taka sama. Innym celem może być pokonywanie dłuższych dystansów podczas biegania – przykładowo w pierwszym tygodniu 3 kilometry, w drugim 4 i tak dalej. Osiąganie celów działa motywująco do działania, warto przemyśleć cel i sukcesywnie do niego dążyć.

W parze raźniej

Idealnym sposobem na motywację jest znalezienie sobie partnera do ćwiczeń. W takim wypadku możecie wspierać się nawzajem i pomagać w trudnych chwilach. Równie skuteczne jest znalezienie trenera personalnego, który ustali ci skrojony na waszą miarę trening oraz plan żywieniowy. Pokaże Ci również jak wykonywać poszczególne ćwiczenia. Dla niektórych może okazać się motywujące, że za treningi z trenerem trzeba zapłacić – a więc zostało zapłacone i wypada wykorzystać ten czas.

Mierz siły na zamiary

Nie forsuj się z treningami, jak mawia powiedzenie “Nie od razu Rzym zbudowano”. Doskonale to obrazuje jak ćwiczyć na treningach. Jeśli przesadzisz na początku z intensywnością, możesz nie mieć siły na kolejne treningi – w takim wypadku lepiej dążyć małymi kroczkami do wyznaczonego celu. Z pewnością przyniesie to dużo lepsze efekty niż jednorazowe zrywy treningowe.

Choć z początku może być trudno przyzwyczaić się z ćwiczeniową rutyną, to po pewnym czasie wejdzie wam to w “krew” i stanie się czynnością, do której będziecie z zapałem wracać. Nie zniechęcajcie się słabymi wynikami na początku, aby zobaczyć efekty musi upłynąć trochę czasu. Na własnej skórze przekonacie się, że osiągniecie wyznaczonego celu przynosi ogromną satysfakcję.

Kategorie
Zdrowie