Dieta Intermittent Fasting: hit czy kit?

women in fitness uniform And it is using the waist line in gym.

Z roku na rok pojawia się coraz więcej sposobów na szybkie gubienie zbędnych kilogramów bez nadmiernego wysiłku. Z tego powodu w ostatnim czasie tak dużą popularnością cieszy się dieta IF, czyli Intermittent Fasting. Wiąże się ona z koniecznością zachowania postu przez określoną liczbę godzin. Na czym dokładnie polega i czy jest skuteczna?

Na czym polega dieta Intermittent Fasting?

Dieta IF, czyli Intermittent Fasting, to swego rodzaju tymczasowa, kontrolowana głodówka. Okresy żywieniowe przeplatają się wówczas z tymi, podczas których należy powstrzymać się od jedzenia. Po tym czasie konieczne jest spożycia posiłków zbilansowanych, o odpowiedniej kaloryczności. Zazwyczaj taki model diety składa się z następujących etapów:

  • 16-godzinny post,
  • 8-godzinne okno żywieniowe.

Istnieje również kilka innych odmian diety Intermittent Fasting. Niektóre z nich zakładają post wynoszący nawet 20 godzin, jednak jest to rozwiązanie wręcz niebezpieczne. Zdarzają się także praktyki polegające na jedzeniu jedynie rano i wieczorem. Niektóre osoby decydują się natomiast na pomijanie pojedynczych posiłków w ciągu dnia lub robienie postu co drugi dzień. Takie rozwiązania okazują się jednak bardzo ryzykowne i są zdecydowanie mniej popularne niż klasyczny układ Intermittent Fasting.

Czy Intermittent Fasting to dobry wybór?

Intermittent Fasting to dieta, z którą wiąże się wiele kontrowersji i niejasności. Na pewno nie jest zalecana ona osobom borykającym się z cukrzycą, chorobami wątroby i nerek czy problemami z tarczycą. Może ona doprowadzić również do pojawienia się efektu jojo i rozregulowania metabolizmu. Niektóre osoby wskazują na jej liczne zalety i skuteczne działanie, jednak znacznie lepszym pomysłem okazuje się postawienie na zbilansowane posiłki spożywane w małych porcjach, ale często i o określonych porach.

Dieta Intermittent Fasting być może pozwala na zgubienie zbędnych kilogramów, ale w wielu przypadkach jej skuteczność okazuje się bardzo podobna do standardowego zmniejszania podaży kalorii przy jednoczesnym spożywaniu posiłków regularnie. Decydując się na taki sposób żywienia, trzeba również pamiętać, że poszczególne porcje są wówczas stosunkowo duże, co może powodować problemy z trawieniem.

Co zamiast diety IF?

Dietę IF można zastąpić regularnymi posiłkami. Pozwalają one na podkręcenie metabolizmu, jednocześnie dostarczając organizmowi niezbędnych substancji. Dobrym pomysłem okazuje się przygotowywanie posiłków samodzielnie, ale obecnie można skorzystać także z wygodniejszych rozwiązań, takich jak np. dieta pudełkowa.

Samodzielne przygotowywanie posiłków w ciągu dnia niekiedy bywa problematyczne, dlatego catering dietetyczny cieszy się tak dużą popularnością. Pozwala on na odciążenie klienta z obowiązku pamiętania o kolejnych potrawach i konieczności ich przyrządzenia. Wystarczy zabrać ze sobą pudełka, które są dokładnie opisane.

Kategorie
Zdrowie