Zegarki japońskie, czyli jakość i dyscyplina z Dalekiego Wschodu

Kraje zachodnie zawsze były zafascynowane tym, co Daleki Wschód, jako kraina odległa i egzotyczna, ma im do zaoferowania. Zwłaszcza Japonia, Kraj Kwitnącej Wiśni, zielonej herbaty, kimona i origami traktowana jest czasem jak baśniowa kraina. Ci, którzy tam wyjeżdżali jeszcze pod koniec ubiegłego wieku, podkreślali, że czas w europejskim znaczeniu tam jakby nie istniał, że jest mierzony zupełnie inaczej, na przykład liczbą słupów elektrycznych, które trzeba minąć, idąc dokądś. 

Jak wobec tego możemy sobie wyobrażać zegarki japońskie? Jako subtelne dodatki o fantazyjnej formie? Nawet jeśli, będziemy się mylić. Okazuje się, że zegarki japońskie to całkiem konkretny design. Zaprezentujemy dziś 2 ich marki: Casio i Citizen oraz przykłady ich najciekawszych czasomierzy.

Japońskie zegarki Casio, czyli wielka technologia w poręcznej formie

Casio to firma, którą wielu nie kojarzy przede wszystkim z zegarkami, a ze sprzętem muzycznym, maszynami obliczeniowymi (choćby ich słynnymi kalkulatorami). Tymczasem Casio produkuje też czasomierze, i to o bardzo zróżnicowanym designie. Ma na przykład i niemalże wyjętą z filmów science-fiction linię G-SHOCK, i linię Classic z modelami prosto z kasetki babci. Tak wielka różnorodność możliwa jest dzięki temu, że marka to niebywale płodny projektant.

Zwracamy uwagę na jej zegarek męski G-SHOCK GST400G-1A9 ze wspomnianej linii. Wyposażono go w system antywstrząsowy, mechanizm kwarcowy Casio, datownik, stoper, wskaźnik czasu światowego, podświetlenie LED. Jego wodoodporność umożliwia korzystanie z niego nawet w czasie nurkowania.

Zegarki Citizen, czyli tradycyjna forma

Wspominaliśmy już o tym, że forma japońskich zegarków nie jest tak egzotyczna, jak można byłoby się spodziewać. Właściwie modele marek takich jak Citizen to klasyka w najczystszej postaci. Marka, która powstała u progu lat 20. ubiegłego wieku, prezentuje czasomierze proste w formie, za to pełne skomplikowanej i zaawansowanej technologii. Ma w repertuarze na przykład zegarki synchronizujące czas za pomocą fal radiowych. 

Model reprezentujący zegarki japońskie Citizen w naszym zestawieniu to zegarek męski CITIZEN AT2390-82A, który generuję energię ze światła słonecznego. Został wyposażony w datownik, chronograf i tachymetr. Zarówno jego koperta, jak i bransoletka z gąsienicowych ogniw, wykonane są ze stali. Zegarek cechuje się też wysoką wodoszczelnością – do 100 metrów.

Podsumowanie

Dalekowschodni dizajn z międzynarodową technologią zamknięty na nadgarstku – to musi być coś wielkiego. I w istocie, takie są zegarki japońskie. Może nie pod względem rozmiaru, bo tu nie odstają od innych. Na pewno jednak wrażenie robią potężne mechanizmy w nich zamknięte. Polecamy każdemu, kto szuka nowoczesnego zegarka, który jednocześnie starczy na lata.

 

Kategorie
Pozostałe