W jakim wieku można stosować botoks?

Botoks jest bardzo popularną substancja stosowaną w celu usuwania oznak starzenia, takich jak zmarszczki czy opadające kąciki ust. Takie zabiegi przeprowadza się również w związku z innymi problemami, które wpływają na samoocenę klienta. Stosowanie toksyny botulinowej rozpoczyna się zwykle od konkretnego wieku. Kiedy taki zabieg jest bezpieczny i kto może się na niego zdecydować?

Botoks a wiek

Z medycznego punktu widzenia nie ma przeciwwskazań do stosowania botoksu u osób młodych. Zabiegi tego typu mają jednak konkretne przeznaczenie, dlatego w przypadku klientów, u których nie pojawiły się jeszcze oznaki starzenia, zazwyczaj nie jest on potrzebny. Na pierwsze wstrzykiwanie toksyny botulinowej można umówić się po ukończeniu 25. roku życia. Wówczas pojawiają się pierwsze zmarszczki.

Botoks można stosować także w celach profilaktycznych. Blokuje on bowiem aktywność mięśni, które przyczyniają się do powstawania pierwszych zmarszczek. Takie zabiegi są skuteczniejsze niż te, które wykonuje się na już widocznych zmianach. Jak we wszystkich kwestiach, lepiej jest zapobiegać niż radzić sobie z problemem po jego wystąpieniu.

Zabiegi można wykonywać nawet u osób, które ukończyły 20 lat, ale jest to kwestia profilaktyki, a nie usuwania pierwszych oznak starzenia. Toksyna botulinowa w przypadku takich klientów jest bezpieczna i skuteczna, opóźniając pojawianie się zmarszczek o kilka lat – mówi specjalistka z gabinetu medycyny estetycznej FaceMed w Warszawie.

Botoks może być stosowany również u osób, które jeszcze nie mają żadnych oznak starzenia, ale wiedzą, że w ich rodzinie pojawia się tendencja do zmarszczek w określonych miejscach. Wówczas można zapobiec takiemu zjawisku.

Czy botoks sprawdzi się u osób starszych?

W przypadku młodych osób granicą jest głównie pełnoletność. Nie ma natomiast żadnych ograniczeń dotyczących stosowania toksyny botulinowej u starszych klientów. Z botoksu korzystają nawet panie i panowie po 60 roku życia, jednak wszystko zależy od ich stanu zdrowia i indywidualnych potrzeb. Czasami sama toksyna botulinowa nie wystarczy, dlatego konieczne jest połączenie jej z innymi metodami lub zrezygnowanie z niej na rzecz nici liftingujących czy kwasu hialuronowego.

Zabiegi z wykorzystaniem botoksu są popularne głównie wśród osób w okolicach 30 roku życia. Wówczas klientki gabinetów medycyny estetycznej często chcą usunąć skutki ciąży, a oznaki starzenia stają się coraz bardziej widoczne. Oprócz wieku, podczas zabiegów warto zwracać uwagę również na kondycję skóry. Jest to bowiem jeden z głównych czynników kwalifikujących daną osobę do użycia toksyny botulinowej.

Kategorie
Uroda