Ślub w plenerze – ile kosztuje i o czym należy pamiętać

Stale rośnie ilość młodych osób, które decydują się na nieco typowe rozwiązanie w postaci ślubu w plenerze. Od czego zacząć przygotowania do takiej uroczystości, ile ona kosztuje i o czym trzeba pamiętać?

Ślub kościelny w plenerze – czy to możliwe?

W Polsce można wyróżnić dwa rodzaj ślubu: kościelny (który jest swego rodzaju duchowym przeżyciem dwojga wierzących narzeczonych) oraz cywilny, który jest wiążący w świetle prawa. Dla tych, którzy chcą połączyć obydwa rodzaje, wprowadzono ślub konkordatowy, czyli połączenie powyższych.

O ile w przypadku ślubu cywilnego uroczystość w plenerze jest możliwa do zorganizowania, to ślub kościelny w wybranym miejscu może okazać się niemożliwy. Zgodnie z prawem kanonicznym, za zgodą przedstawicieli Kościoła, ślub może być zawarty poza świątynią tylko w miejscu godnym takiej uroczystości i po uzyskaniu na nią zgody. Niestety, uzyskanie pozwolenia na ślub kościelny w plenerze może zająć dużo czasu i nigdy nie ma pewności, czy dostaniemy odpowiedź pozytywną.

Ile kosztuje ślub cywilny w plenerze?

Ślub na plaży czy w górach stanowi spełnienie marzeń niejednej pary. Warto jednak wiedzieć, że przeprowadzenie takiej uroczystości wiąże się z koniecznością uiszczenia dodatkowych opłat. Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami prawa, kwota opłaty za ślub w plenerze nie może przekroczyć połowy wysokości obecnego wynagrodzenia minimalnego. W praktyce jednak większość urzędów przyjmuje opłatę wynoszącą około tysiąca złotych.

W ramach tych środków pokrywane jest wynagrodzenie dla urzędnika, a także przygotowanie go do uroczystości, konserwacja stroju i dojazd. Opłata dla urzędu to oczywiście nie jedyne koszty, jakie ponoszą narzeczeni. Dodatkowo, muszą oni zapewnić sobie odzież, usługi fryzjerskie i kosmetyczne, a także zadbać o zaproszonych gości czy oprawę muzyczną. Na szczęście istnieją pożyczki na raty, które dadzą możliwość stopniowego spłacania niezbędnej na przeprowadzenie ślubu w plenerze kwoty. To świetne rozwiązanie dla tych narzeczonych, którzy nie chcą czekać przez długie lata na odłożenie odpowiedniej kwoty z własnych środków.

Gdzie można zorganizować ślub w plenerze?

Podobnie jak w przypadku ślubu kościelnego, także w odniesieniu do ceremonii cywilnej konieczny jest wybór miejsca, który nie będzie wpływał negatywnie na powagę urzędu. Na szczęście, uzyskanie pozytywnej decyzji na przeprowadzenie ślubu w parku, w okolicy nadmorskiej czy w górach nie jest szczególnie trudne. Gdyby młoda para marzyła o bardziej nietypowej opcji, jak choćby ślub w dyskotece – mogłoby to stanowić pewien problem, jednak klasyczne lokalizacje bez większych trudności uzyskują aprobatę urzędów.

Ślub w plenerze za granicą – czy to możliwe?

Jeśli młodym marzy się jeszcze bardziej nietypowe rozwiązanie w postaci ślubu w plenerze poza granicami Polski, mamy dobrą wiadomość: to również jest możliwe. W takiej sytuacji trzeba jednak liczyć się z jeszcze większymi kosztami. Na terenie UE obowiązuje tzw. opłata konsularna w wysokości 500 Euro, a poza jej granicami – informację o koszcie przeprowadzenia takiego ślubu można uzyskać w konsulacie danego państwa.

Aby wziąć ślub poza Polską, należy jednak uzyskać zaświadczenie o zdolności prawnej do wstąpienia w związek małżeński oraz jego tłumaczenie na odpowiedni język.

Kategorie
Poradniki