Jak skutecznie wyjść ze spirali zadłużenia? Gdzie szukać pomocy?

Żyjemy w takich czasach że coraz więcej osób ma kłopoty finansowe. Pomocy szukają w instytucjach finansowych zaciągając kredyty i wpędzając się w spiralę długu. Nie jest to jednak żadna metoda. Kiedy jednak już dojdzie do takiej sytuacji czy jest szansa aby z niej wyjść?

Jeśli wpadniemy w pętle zadłużenia musimy działać szybko ponieważ czas działa na naszą niekorzyść. Często jest nam ciężko poradzić sobie z problemami samemu dlatego warto zwrócić się o pomoc do odpowiedniej instytucji i wykwalifikowanego prawnika.

Temat kredytów i pożyczek często wiąże się z trudną sytuacją rodzinną dlatego dłużnikowi często trudno jest się odnaleźć w zaistniałej sytuacji. Jeśli wpadniesz w tarapaty finansowe najlepszym rozwiązaniem dla Ciebie może okazać się porada specjalisty, który oceni Twoje położenie i doradzi co zrobić w danej sytuacji.

Na początku drogi do wyjścia z długów powinieneś przygotować zwięzły, konkretny opis swojego problemu. Zgromadź dokumenty, które będą potrzebne przy rozmowie a więc np. umowy kredytowe, wezwania do zapłaty, dowody wpłat.

Warto skorzystać z pomocy prawnika z jego pomocą wynegocjujesz z bankiem umorzenie odsetek. Podstawową sprawą o jakiej powinieneś pamiętać jako dłużnik jest fakt, że wierzyciel zawsze będzie dążył do tego abyś spłacił swoje zobowiązania. Nie unikaj więc z nim kontaktu, traktuj swoją sprawę poważnie, poznaj swoje prawa. Najprostszym sposobem na zakończenie konfliktu z wierzycielem jest spłata zobowiązania. Jeśli wierzyciel domaga się nienależnych mu środków nie pozostaje Ci nic innego jak dochodzenie swych praw na drodze prawnej.

Najlepiej być stroną która pierwsza nawiąże kontakt w sprawie długu. Ukrywanie się nic nie da a jedynie sprawi, że wierzyciel będzie chciał szybciej przekazać sprawę do sądu. Jeśli sam się z nim skontaktujesz pokażesz że zależy Ci na szybkim załatwieniu sprawy. Zyskasz też pole do ewentualnych negocjacji. Nie ukrywaj tego że masz problemy finansowe. Szczegółowo określ ile pieniędzy jesteś w stanie spłacać miesięcznie, samodzielnie przygotuj plan spłat.

Pamiętaj aby dążyć do załatwienia sprawy polubownie. Wnioskuj o rozłożenie sprawy na raty lub umorzenie części zadłużenia. Jeśli uda Ci się dojść do porozumienia z wierzycielem zrób wszystko aby dotrzymać zapisów zawartych w umowie.

Kategorie
Poradniki