Rozwód z orzeczeniem o winie – co warto wiedzieć?

Kiedy decydujemy się na zakończenie małżeństwa musimy podjąć decyzję co do tego czy chcemy aby sąd orzekł, który małżonek jest winny rozpadu małżeństwa. Czy warto zdecydować się na ten krok czy lepiej wnieść o zaniechanie orzekania o winie? Z czym wiąże się rozwód z orzekaniem o winie? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Rozwód z orzeczeniem o winie jest trudniejszy

Rozwód z orzeczeniem o winie zawsze wiąże się z nieprzyjemnymi, stresującymi sytuacjami. Konieczne jest bowiem przesłuchanie świadków, wystawienie opinii biegłego, przedstawieniem dowodów o winie. Wszystko to sprawia, że na światło dzienne wychodzą sprawy, którymi nie zawsze chcemy się dzielić a sam proces bywa bolesny i trudny. Dlatego też nie warto decydować się na taki krok wyłącznie “przez złośliwość”.

Jakie korzyści daje orzeczenie o winie?

Orzeczenie winy ma dla niewinnego małżonka realne korzyści, w tym również finansowe. Pamiętajmy bowiem, że może on liczyć na alimenty od strony, która winna jest rozpadu małżeństwa (co więcej, zdarza się, że może otrzymać je dożywotnio). Poza tym niewinna strona nie musi obawiać się, że zostanie pozwana o alimenty. Dla wielu osób orzeczenie ich niewinności jest ważne również ze względów moralnych.

Kiedy warto zdecydować się na taki krok?

Biorąc pod uwagę powyższe aspekty warto zastanowić się czy warto decydować się na rozwód z orzeczeniem o winie. Nie zawsze jest to bowiem dobry krok. Jeśli porozumienie między małżonkami jest możliwe – warto spróbować złożyć zgodny wniosek. Jeśli jednak jedna strona małżeństwa wyraźnie jest pokrzywdzona a w związku dochodziło do nadużyć takich jak przemoc, zdrady, oszustwa – możemy zastanowić się nad sensem walki o orzeczenie winy.

Podsumowując, rozwód z orzeczeniem o winie to z całą pewnością znacznie dłuższy i bardziej stresujący proces. Jednocześnie jednak daje nam szansę na zabezpieczenie finansowe siebie oraz małoletnich dzieci. Dla wielu osób jest to również “moralne zwycięstwo”, dzięki któremu czują się pewnie.

Artykuł został opracowany dzięki konsultacji z: https://rozwod-i-podzial-majatku.pl/

Kategorie
Poradniki