Pielęgnacja psiej sierści na każdego dnia – na co zwrócićuwagę?

Posiadasz psa o długiej sierści i przerażają cię powstające supełki i kołtuny? Nie ma w tym nic dziwnego – pielęgnacja psa długowłosego nie jest zadaniem łatwym. Z pozoru niewinne zaniedbania mogą sprawić, że pies nie tylko straci swój piękny wygląd, ale również i dobre samopoczucie. Przyjrzyjmy się więc jak odpowiednio dbać o sierść psa.

Codzienne rozczesywanie – to obowiązek!

Podstawą codziennej pielęgnacji sierści psa powinno być regularne i dokładne je rozczesywanie. Dzięki niemu nie tylko rozplątujemy włoski na sierści psa, ale również usuwamy z nich kurz i zabrudzenia. Co więcej, to również doskonały masaż pobudzający krążenie skóry, dzięki czemu sierść dodatkowo się wzmacnia. Pamiętajmy jedynie o tym, by wybierać miękkie szczotki przeznaczone do długiej sierści.

Nie przesadzaj z częstym myciem

To błąd, który popełnia wielu właścicieli czworonogów, szczególnie tych, które posiadają jasną sierść. Gdy widzimy, że futerko naszego pupila jest przybrudzone natychmiast decydujemy się na kąpiel. Tymczasem pies nie powinien kąpać się częściej niż raz na miesiąc. Wraz z brudem usuwamy bowiem z jego skóry i sierści warstwę ochronną, która zabezpiecza zwierzę przed pasożytami, podrażnieniami skóry oraz zabrudzeniami właśnie. Paradoksalnie więc, im częściej myjemy psa, tym częściej będzie się brudził. Warto więc po prostu pamiętać o codziennym szczotkowaniu w ostateczności decydując się na kąpiel “na sucho” np. za pomocą mączki ziemniaczanej, którą dokładnie wyczesujemy.

Gdy swędzi skóra

Czasem mimo codziennej i odpowiedniej pielęgnacji możemy zauważyć, że pies drapie się i jest niespokojny. Podgryzanie łapek, drapanie a także zmieniony wygląd sierści może oznaczać problemy z alergią lub pasożytami, które zagnieździły się na skórze naszego pupila. W takiej sytuacji najlepiej nie działać na własną rękę a odwiedzić klinikę weterynaryjną. Sprawdzony lekarz wykona badania, dokona oględzin sierści i skóry pupila oraz podpowie najskuteczniejsze sposoby walki z dolegliwościami.

Podsumowując, wbrew pozorom, dbanie o sierść psa wcale nie musi być zadaniem trudnym. Warto jedynie pamiętać, że jeśli zależy nam na idealnym wyglądzie i dobrym samopoczuciu naszego pupila musimy dbać o nią regularnie.

Powyższy artykuł powstał przy konsultacji z duowet.net

Kategorie
Pozostałe