Od którego momentu liczyć tygodnie ciąży? Podpowiadamy

Dla każdej kobiety wiedza o tym, w którym tygodniu ciąży się aktualnie znajduje jest bardzo ważna, na przykład ze względu na terminy wizyt kontrolnych i uregulowanie spraw zawodowych. Niektóre panie twierdzą, że doskonale wiedzą, kiedy doszło do poczęcia, dla większości jednak oznaką ciąży jest brak miesiączki i pozytywny wynik testu. Jak oblicza się tygodnie ciąży?

Ile trwa ciąża i jak to obliczyć?

Za początek ciąży uznaje się datę wystąpienia pierwszego dnia ostatniej miesiączki. Normalna ciąża trwa przeciętnie 281 dni +/- 22. Licząc czas trwania ciąży od momentu zapłodnienia komórki jajowej do porodu otrzymuje się 266 dni, czyli około 38 tygodni, jednak najczęściej w szeroko dostępnych w Internecie kalkulatorach ciąży przyjmuje się zaokrąglony okres 40 tygodni, co daje 280 dni, liczone od daty ostatniej menstruacji. To odpowiada powszechnemu przekonaniu, że ciąża trwa 9 miesięcy (kiedyś przyjmowano miesiące księżycowe, a nie kalendarzowe, co oznaczało 10, a nie 9 miesięcy).

Ciąża donoszona to taka, kiedy dziecko rodzi się dwa tygodnie przed terminem lub dwa tygodnie po nim. To oznacza, że prawidłowy okres trwania ciąży wynosi 38 do 42 tygodni i 280 +/- 14 dni.

Dlaczego podczas ciąży podaje się tygodnie jej trwania, a nie miesiące? Chodzi przede wszystkim o precyzję, ponadto liczba dni w poszczególnych miesiącach nie jest jednakowa. Jak liczyć tygodnie ciąży? Warto podkreślić przede wszystkim, że liczy się zakończone, a nie rozpoczęte tygodnie ciąży. Ma to znaczenie szczególnie w kontekście prawidłowej diagnostyki. Na przykład istnieją badania, które powinny być wykonywane w wąskim okresie czasu, takie jak badanie prenatalne w 12. tygodniu ciąży.

Jak liczyć tygodnie, miesiące i trymestry ciąży

Pierwszy trymestr ciąży trwa do 13,5. tygodnia, a pierwszy miesiąc ciąży do 4,5. tygodnia. Drugi miesiąc zaczyna się od 4,5. tygodnia i kończy 9. tygodnia. Ostatni miesiąc pierwszego trymestru ciąży to 9. – 13,5. tydzień. Czwarty miesiąc trwa od 13,5 do 18 tygodnia ciąży i rozpoczyna drugi trymestr, trwający od 13,5. do 27. tygodnia. Piąty miesiąc ciąży zaczyna się 18. tygodnia i kończy 22,5 tygodnia ciąży. Ostatni, szósty miesiąc drugiego trymestru obejmuje okres 22,5. do 27. tygodnia ciąży. Końcowy, trzeci trymestr zaczyna się 27. tygodnia ciąży, wraz z rozpoczęciem 7. miesiąca. Miesiąc ósmy to 31,5 – 36. tydzień ciąży. Ostatni, dziewiąty miesiąc i jednocześnie koniec trzeciego trymestru trwa od 36. do 40. tygodnia ciąży.

Jak obliczyć tydzień ciąży w przypadku sztucznego zapłodnienia

Wiele par, które marzą o dziecku, musi korzystać z metody sztucznego zapłodnienia. W takim przypadku tygodnie ciąży obliczane są nieco inaczej. W przypadku metod in vitro: IVF (In Vitro Fertilization) lub ICSI (Intracytoplasmic Sperm Injection) odlicza się 14 dni wstecz od daty punkcji jajnika, czyli pobrania komórek jajowych. Ten dzień uznaje się jako datę rozpoczęcia ciąży. W przypadku inseminacji, czyli przeniesienia plemników bezpośrednio do macicy, datą rozpoczęcia jest również dzień 14 dni przed zabiegiem.

Kategorie
Zdrowie