Kolka niemowlęca – czy należy się martwić?

Gdy na świecie pojawia się dziecko jego rodzice chcą zrobić wszystko, by było zdrowe i dobrze się czuło. Czasem jednak mimo najszczerszych starań samopoczucie dziecka ulega pogorszeniu. W takiej sytuacji często czujemy się niepewnie i nie wiemy co robić. Czy jednak zawsze powinniśmy się martwić? 

Kolka niemowlęca – niezwykle częsta dolegliwość wśród dzieci

Kolka niemowlęca to dolegliwość, która najczęściej pojawia się w okolicach 3-4 miesiąca życia dziecka. Objawia się regularnym mocnym płaczem dziecka o nieustalonej przyczynie. Maluch głośno płacze, trudno go uspokoić. Poza tym możemy zaobserwować również, że dziecko mocno napina całe ciało oraz brzuszek a także podkurcza nóżki, jest nerwowe i niespokojne. Objawy te pojawiają się często w określonej porze dnia, np. wieczorem i cyklicznie się powtarzają.

Dlaczego dziecko cierpi z powodu kolki niemowlęcej?

Istnieje wiele hipotez na temat tego, dlaczego dziecko zmaga się z kolką niemowlęcą. Co ważne, w większości przypadków nie jest to związane z występowaniem poważnych schorzeń, które mogą zagrażać zdrowiu dziecka. W znaczącej większości przypadków kolka jest skutkiem niedojrzałości układu pokarmowego, który nie potrafi poradzić sobie z wydalaniem gazów nagromadzonych w jelitach. Bywa również, że jest spowodowana alergią na składniki, które zawarte są w pitym przez dziecko mleku. Dlatego też rodzice malucha, który zmaga się z takimi problemami powinni uważnie przyglądać się jego zachowaniu oraz odnotowywać wszystkie niepokojące objawy. Jeśli ich nie zaobserwujemy nie trzeba wpadać w panikę – w znaczącej większości przypadków wystarczy łagodzić dolegliwości.

Co robić gdy pojawia się kolka?

Rodzice małych dzieci często nie mają pojęcia w jaki sposób pomóc dziecku, które zmaga się z kolką niemowlęcą. Tymczasem nie jest to trudne. Warto poszukać skutecznych sposobów na łagodzenie dolegliwości na stronach internetowych z poradami medycznymi. Jedną z nich jest Kolka-niemowlęca.pl. To witryna, która oferuje dostęp do wielu przydatnych artykułów i porad, dzięki którym każdy rodzic może poznać objawy kolki oraz nauczyć się jak skutecznie sobie z nią radzić. Rozwiązań, które mogą pomóc dziecku jest bowiem naprawdę sporo. Warto przetestować je wszystkie.

Skuteczne sposoby na radzenie sobie z problemem

Poza znanymi metodami takimi jak masaż dziecięcego brzuszka, ciepłe okłady czy podkurczanie nóżek warto zatroszczyć się również o to, by wiedzieć w jaki sposób ukoić płacz malucha. Pomóc może nam w tym np. dobrze dobrany wózek dla dziecka, który pozwoli ukoić płacz dzięki delikatnemu kołysaniu.
Pomocne są również aplikacje oraz zabawki, które wydają z siebie szumiące dźwięki. Przypominają one dziecku warunki, w jakich było w łonie matki, dzięki czemu szybciej się uspokaja.

 

Podsumowując, kolka niemowlęca to częsta dolegliwość, która spotyka niemowlęta. Nie zawsze oznacza, że jest to spowodowane chorobą dziecka. Warto więc uważnie obserwować zachowanie malucha oraz pojawiające się sygnały, ale nie należy wpadać w panikę. Bardzo często kolki mijają bowiem samoistnie.

Kategorie
Zdrowie