Jaki jest proces tworzenia się blizn?

Proces tworzenia się oraz gojenia się blizny jest procesem długim. W jego trakcie należy dużą uwagę zwracać na to, jak obchodzimy się z blizną. Każda blizna jest wyraźną zmianą skórną, zbudowaną z tkanki włóknistej.

Kiedy pojawia się blizna?

Blizna, a więc naturalny proces gojenia się rany jest efektem urazu bądź dopiero co przebytego zabiegu chirurgicznego. Często blizny pojawiają się też po trądziku lub po ospie. Na miejscu uszkodzonej tkanki pojawiają się nowe, mocno unaczynione tkanki.
Największą uwagę należy zwracać na świeże blizny, czyli takie, które mają nie więcej niż rok. Wtedy bowiem w organizmie zachodzą dynamiczne zmiany kolagenowe, odpowiadające za to, jak blizna wygląda po zagojeniu. Pierwszy typ gojenia się blizny to tak zwany rychłozrost, następujący tuż po chirurgicznym zaopatrzeniu rany. Natomiast, kiedy blizna powstaje po urazie to dochodzi do tak zwanego ziarninowania, czyli samoistnego procesu gojenia się blizny. Kiedy blizna się goi to zawsze należy wybierać sprawdzone preparaty. Mogą to na przykład być żele i plastry silikonowe Sutricon. Są one bezpieczne oraz posiadają unikalną formułę,
a więc pomagają przy zagojeniu nawet najbardziej uciążliwych ran. Ten środek jest niezastąpiony, jeśli chodzi o gojenie się blizn, gdyż podtrzymuje struktury kolagenowe.

Znaczenie włókien kolagenowych

Jeżeli zajrzy się na stronę internetową wszystkoobliznach.pl to można będzie poznać znaczenie wytwarzania się wiązań kolagenowych. Można też zapoznać się z fazami gojenia się blizn. Pierwsza faza zapalna występuje od 48 do 72 godzin po powstaniu rany. Później następuje faza proliferacyjna, trwająca około 15 dni. Dochodzi do odtworzenia się oraz unaczynienia naskórka, a tkanki ulegają wyraźnemu wzmocnieniu. Ostatnia jest faza remodelingu, kiedy to powstają nowe włókna kolagenowe. Lekarze zaznaczają, że blizna może goić się do 2 lat. Dlatego tak istotne jest to, by wybierać sprawdzone preparaty, dzięki którym blizna wyblaknie i będzie goiła się prawidłowo.

Kategorie
Pozostałe