Jak dopasować oświetlenie w Twoim domu?

 
Wybór optymalnego światła w domu to kropka nad „i” w wystroju wnętrza – to światło nadaje niejednokrotnie ostateczny charakter. Może być również taką drobną przemianą, która da wspaniały finał.

Dobre oświetlenie w pomieszczeniu jest tym ważniejsze, im więcej czasu w tym wnętrzu spędzamy, lecz należy mieć na uwadze, że rola oświetlenia nie jest ograniczona tylko do funkcji pragmatycznej. W znaczny sposób stanowi o charakterze, jakiego nabiorą oraz jest jednym z czynników stanowiących o tym, czy czujemy się komfortowo oraz przytulnie. Warto zauważyć, że całkiem inne światła dobieramy do dużego pokoju, pokoju dziecka, do naszej sypialni, a inne do kuchni czy nad biurko. Światło daje sposobność też zataić braki mieszkania oraz wymodelować wizualnie przestrzeń, natomiast w ciekawy uwydatnić to, co pragniemy zaprezentować. Dla domu dobrze dobrane światło jest tak trochę tym, czym fachowo wykonany makijaż dla twarzy człowieka. Efektownym pomysłem są lampy ścienne – aktualnie nie są to wyłącznie popularne kinkiety, ale również szczególnie modne, montowane do ścian lampy typu industrialnego z dużym zakresem regulacji. Takie lampy zapewniają wystarczającą ilość światła, wtedy gdy spędzamy czas z rodziną czy też przyjaciółmi, a przy tym są klimatyczne, nie wytwarzają „płaskiego” efektu.

Kupno oświetlenia domowego zależy również od tego, w jakiej sytuacji ma służyć. I tak do miejsca pracy musimy na pewno dobrać światło jaśniejsze, oświetlające punkt. Również podczas gdy siedzimy przy komputerze, a nie nad kartką papieru, niedostatek wystarczającego światła powoduje, że gałki oczne buntują się. Należy zatem zainwestować w właściwą lampkę biurkową. Światło powinno maksymalnie imitować dzienne – nie powinno być ono ani nazbyt ocieplone – takie nazbyt rozluźnia, ani przesadnie zimne, nieprzyjemne oraz doprowadzające do migreny. Światło przyjemniejsze, o ciepłej pożądane jest jednak podczas popołudniowego wypoczynku. Odtwarza to prawdziwy cykl dobowy, starannie przygotowując nasz organizm do spoczynku. Wieczorne światło do wypoczynku musi być rozproszone – nadaje się na przykład wysoka lampka z zaciemnionym lampionem. Naturalnie, jeśli uspokajamy się czytając, to przyda nam się nieco żywsze oświetlenie – są rodzaje lamp stojących, które mają drugi, mniejszy klosz, w jakim można umieścić nieco mocniejszą żarówkę. W kuchni lub jadalni przecież nie będzie kłopotu by zgrupować mocne światło do pracy nad blatem roboczym z przygaszonym światłem w jadalnej części pomieszczenia.

Kategorie
Mieszkanie