Czym się charakteryzuje sauna sucha?

Location of a mountain wood sauna with a large window in which to relax. Concept of: interior design, relaxation, sauna, spa

Korzystanie ze SPA od lat cieszy się dużą popularnością. Jako ludzie żyjący w szybkim tempie, nierzadko pracujący za dwóch, kochamy wypoczywać – a jeszcze bardziej wtedy, kiedy poza relaksem możemy liczyć na znaczne poprawienie kondycji swojego organizmu. Jednym z bardziej popularnych sposobów wypoczywania jest korzystanie z suchej sauny. Co dokładnie cechuje fińską saunę i jakie są zalety regularnego przebywania w niej?

Kluczowa jest temperatura i wilgotność powietrza

W oferowanym przez nas SPA, poza jacuzzi, sauną infrared, strefą relaksu i strefą rozrywki, zapewniamy naszym gościom możliwość korzystania z sauny suchej. Zauważyliśmy, że osoby, które nas odwiedzają, chętnie wypoczywają właśnie w saunie fińskiej – co wcale nas nie dziwi. Relaks w takim miejscu pozwala nie tylko ukoić myśli, a więc duszę, ale i ciało. Dla naszych gości jest to szczególnie ważne, bo strudzeni całodziennymi wędrówkami po górach potrzebują zregenerować swoje mięśnie i nabrać sił na kolejny dzień tatrzańskich przygód – mówi przedstawiciel Hotel Eco Tatry Holiday&Spa.

Sauny mogą występować w różnym wariancie. Najczęściej mamy do wyboru skorzystanie z sauny na podczerwień (tzw. sauny infrared), łaźni mokrej, sauny parowej, sauny mokrej i sauny suchej. Wszystkie wymienione różnią się od siebie przede wszystkim pod względem dokładnych warunków, które w nich panują. W saunie suchej panuje temperatura od 60 do 110°C, przy czym ta druga wartość jest najwyższą w ogóle, która może być osiągana we wszystkich saunach. Dla przykładu w saunie mokrej może panować maksymalnie 65°C.

Także wilgotność powietrza jest parametrem, który wyróżnia saunę suchą pośród innych dostępnych. W jej przypadku jest to od 10 do 15% i jest to stosunkowo niska wartość, bo na przykład w saunie parowej panuje już 40% wilgotności powietrza. Co ciekawe, w łaźniach mokrych parametrowi temu odpowiada aż 100%.

Sauna sucha zbudowana jest z drewna, w jej wnętrzu znajduje się piec – elektryczny bądź na drewno. Cechą szczególną takiego rodzaju sauny jest to, że nie jest w niej wykonywane charakterystyczne polewanie kamieni wodą – z czym kojarzona jest na przykład sauna mokra. Taka praktyka dzieje się, co prawda, sporadycznie, ale wyłącznie w trakcie sensów parowych.

Fińska sauna jako remedium na różne dolegliwości

Co daje korzystanie z fińskiej sauny? Przede wszystkim błogi relaks, a poza nim głęboką regenerację mięśni. Jest ona też idealnym sposobem na uśmierzenie dolegliwości związanych z reumatologicznym zapaleniem stawów, a nawet zapaleniem stawów kręgosłupa. Także ci, którzy przebyli zawał serca i minęło już od tego momentu wystarczająco dużo czasu, powinni rozważyć relaks w takim miejscu. Sauna sucha to też świetne pomieszczenie do głębokiego pooddychania – szczególnie dla tych osób, które borykają się z astmą oskrzelową.

Jeśli więc zastanawiasz się nad skorzystaniem z oferty SPA, a w tym nad wygrzewaniem się w saunie suchej, nie zwlekaj. Sauna fińska pozwoli ci wyciszyć myśli, opanować duszę i sprawić, by twoje ciało osiągnęło błogi spokój. A może tak wypoczynek w górskim klimacie? Rozejrzyj się koniecznie za ośrodkiem SPA zlokalizowanym w jakimś pięknym górskim zakątku, na przykład w Tatrach.

Kategorie
Pozostałe