Czy podczas diety należy przyjmować suplementy?

Nutritional Supplement, Pill, Capsule - Medicine, Herbal Medicine, Medicine

Reklamy suplementów diety atakują nas z każdej strony: łatwo spotkać się z nimi w telewizji, radiu czy prasie. Nie powinno więc dziwić, że trudno znaleźć kogoś, kto nigdy nie stosował żadnych tego typu preparatów, a niemało osób zażywa jednocześnie kilka z nich. Powstaje jednak pytanie – czy w prawidłowo zbilansowanej diecie jest w ogóle miejsce na suplementy diety?

Czym są suplementy diety?

Suplementy diety to środki spożywcze niebędące lekami, które są skoncentrowanym źródłem witamin, składników mineralnych lub innych substancji wykazujących efekt odżywczy lub inny fizjologiczny. Jak wynika z samej ich nazwy, suplementują, a więc uzupełniają normalną dietę. Mają zazwyczaj niską zawartość substancji czynnej i mogą być sprzedawane bez recepty. Dostępne są w postaci tabletek, kapsułek, saszetek z proszkiem i w innych formach umożliwiających dawkowanie. Ze względu na wspomnianą wszechobecność w mediach i łatwy dostęp suplementy diety często stosowane są w nieuzasadniony i niekontrolowany sposób, przez co zamiast pomagać, szkodzą. Z jakimi zagrożeniami wiąże się przyjmowanie suplementów?

Przedawkowanie suplementów związane jest między innymi z ryzykiem wystąpienia hiperwitaminozy. Mowa tu przede wszystkim o witaminach rozpuszczalnych w tłuszczach, takich jak A i D, których nadwyżka nie jest usuwana wraz z moczem. Kumulują się one w tkance tłuszczowej, zatruwając organizm. Możliwe jest także przedawkowanie składników mineralnych, takich jak wapń, żelazo czy miedź – tłumaczy specjalista z portalu Poprawianie Odżywiania. – Ponadto suplementy diety mogą wchodzić w interakcje z pożywieniem i lekami, a także między sobą, co może prowadzić do występowania niepożądanych skutków ubocznych.

Kto może się obejść bez suplementów diety, a kto powinien je stosować?

Wiele osób nie musi zażywać suplementów diety. Mowa tu o osobach zdrowych, które stosują właściwie dobraną i zbilansowaną dietę, pokrywającą zapotrzebowanie na wszelkie niezbędne składniki odżywcze. To właśnie prawidłowe odżywianie jest kluczowe w zapobieganiu wielu chorobom, między innymi układu sercowo-naczyniowego, których wiele osób chce uniknąć dzięki przyjmowaniu suplementów. Jeśli zastanawiasz się, czy Twoja dieta jest odpowiednia, zasięgnij porady dietetyka. Możesz umówić się na wizytę stacjonarną albo zdecydować się na usługi dietetyczne online. Na podstawie wywiadu żywieniowego specjalista z zakresu odżywiania zaproponuje właściwe jadłospisy, dzięki którym dostarczysz organizmowi wszelkich substancji koniecznych do prawidłowego funkcjonowania.

Suplementów diety nie można jednak całkowicie demonizować. Kto powinien je przyjmować? Osoby stosujące dietę wegetariańską i wegańską są narażone na ryzyko wystąpienia niedoborów witamin B12, D i PP oraz żelaza, cynku i wapnia, którym można zapobiec, przyjmując je w formie suplementów. Kobietom w ciąży zaleca się suplementację żelazem, kwasami omega-3 i kwasem foliowym, a kobietom w okresie pomenopauzalnym – wapniem i witaminą D. Na niedobory narażone są także osoby starsze i uprawiające sport oraz rekonwalescenci. Pamiętaj, aby przed rozpoczęciem suplementacji jakimkolwiek środkiem zasięgnąć porady lekarza, dietetyka lub farmaceuty. Specjalista oceni, czy suplementy są w ogóle potrzebne w Twojej diecie, a jeśli tak, to zaleci odpowiednie produkty i dobierze ich właściwe dawki.

Kategorie
Zdrowie