Czego nie powinna robić kobieta w ciąży – fakty i mity

W sieci krąży wiele mitów na temat ciąży i tego co można robić w jej trakcie, a czego nie. Pomijając przesądy, które z oczywistych względów nie mają racji bytu, warto zastanowić się co tak naprawdę jest zagrożeniem dla przyszłej mamy i jej dziecka.

TEGO NIE WOLNO ROBIĆ

  • Od wielu lat wiadomo, że kobieta w ciąży nie powinna pić alkoholu ani palić papierosów. Nie ma tutaj żadnej „bezpiecznej” ilości kieliszków wina czy wypalonych papierosów. Niezależnie od trymestru – picie alkoholu może wywołać wady rozwojowe płodu. Należy trzymać się zasady, że przez dziewięć miesięcy alkoholu się nie pije.
  • Nie wolno pić niepasteryzowanego mleka i jeść serów pleśniowych z niepasteryzowanego mleka. Jest to dla wielu osób zaskakujące, ale w ciąży nie wolno pić niepasteryzowanego mleka ze względu na zawarte w nim bakterie, które są groźne dla zdrowia ciężarnej.

TO WOLNO ROBIĆ

  • Kobieta w ciąży może uprawiać seks, o ile nie zakazał jej tego lekarz ze względu na to, że np. ciąża jest zagrożona. Co ciekawe, wiele kobiet odczuwa większą przyjemność podczas pożycia właśnie w okresie ciąży.
  • Można uprawiać sport, o ile jest dopasowany do stanu zdrowia ciężarnej i nie zagraża dziecku. Należy unikać sportów kontaktowych, takich jak judo, karate, boks oraz sportów mogących prowadzić do kontuzji lub groźnego upadku, czyli jeździectwa, kolarstwa, narciarstwa itp.
  • Można latać samolotem, o ile nie jest to sam koniec ciąży – zazwyczaj przekroczenie 36 tygodnia to moment w którym na pokładzie samolotu nie powinna przebywać przyszła mama.
  • Zaskakującym może być to, że w ciąży MOŻNA jeść jajka, co najlepsze – w niemal każdej postaci. Badania wskazują, że ryzyko zarażenia salmonellą podczas spożywania jajek z płynnym żółtkiem jest znikome. Dużo łatwiej zarazić się salmonellą poprzez kontakt z zakażonymi warzywami i mięsem.
  • Jeden z głównych mitów mówi o tym, że ciężarna nie może malować włosów w ciąży. Nie jest to prawda – jeżeli farba nie zawiera amoniaku, może być użyta do zabiegu farbowania. Włosy można farbować w każdym trymestrze, a sam proces nie ma żadnego wpływu na rozwój dziecka.

Jak widać, kobiety w normalnej, niezagrożonej ciąży mogą żyć zupełnie normalnie. Planujesz macierzyństwo? Sprawdź plodnosc.pl

Kategorie
Zdrowie