Co zrobić, gdy soczewki kontaktowe są niewygodne?

Chociaż soczewki kontaktowe zwykle dobiera się pod okiem specjalisty, co powinno gwarantować komfort noszenia, nie zawsze ich użytkowanie okazuje się w pełni wygodne. Co zrobić w takiej sytuacji? Czy zawsze jest to powód do niepokoju?

Wiele zależy od okoliczności. Dość powszechnym zjawiskiem jest zmniejszanie się komfortu użytkowania szkieł kontaktowych wraz z upływem dnia. Najczęściej wynika to z przesuszania się oczu, do którego dochodzi, gdy przez długi czas wpatrujemy się w ekran komputera/telefonu lub przebywamy w klimatyzowanych/ogrzewanych pomieszczeniach.

By zniwelować uczucie dyskomfortu, możemy zdecydować się na stosowanie kropli nawilżających. Warto jednak robić to pod nadzorem okulisty. Wówczas zyskamy pewność, że działanie to będzie w stu procentach bezpieczne dla naszych oczu. Innym rozwiązaniem jest wymiana soczewek kontaktowych. Na rynku dostępne są np. produkty specjalnie przystosowane do pracy przed ekranami, które niwelują uciążliwe objawy suchości oka.

Zdarza się również, że szkła kontaktowe zaczynają sprawiać dyskomfort nagle. Powodem dolegliwości może być wówczas:

  • zanieczyszczenie lub uszkodzenie soczewek kontaktowych,
  • ich nieprawidłowe stosowanie (w tym m.in. spanie w nich, nieutrzymywanie higieny, zbyt długie noszenie),
  • infekcja oczu,
  • pogłębienie się wady wzroku.

Jeżeli dyskomfort pojawił się podczas noszenia soczewki wielokrotnego użytku, możemy ją przeczyścić i zdezynfekować, a następnie (po upływie określonego czas) ponownie założyć na oko. Gdy dolegliwości się powtórzą, należy skonsultować się z okulistą lub optometrystą.

Gdy soczewki sprawiają dyskomfort cały czas

Jeżeli dyskomfort pojawia się od chwili nałożenia soczewek kontaktowych, najprawdopodobniej wynika to z ich złego dopasowania. Nie zgadzać może się ich moc, promień krzywizny lub materiał, z którego zostały wykonane, przez co ich noszenie jest uciążliwe. Takiej sytuacji nie warto bagatelizować, licząc na to, że oko w końcu się przyzwyczai. Należy natychmiast udać się do specjalisty celem prawidłowego doboru szkieł, tym bardziej że na rynku dostępnych jest wiele różnorodnych rozwiązań, co umożliwia odpowiednie dopasowanie.

Przekonuje o tym m.in. oferta salonu optycznego Trendy Opticians https://trendyopticians.pl/soczewki-kontaktowe. Znajdziemy w niej różne rodzaje soczewek kontaktowych. Z pewnością więc dobierzemy wariant idealnie dopasowany do naszych potrzeb.

Kategorie
Pozostałe