Co to jest zgaga?

Zgaga najczęściej występuje sporadycznie. Wielokrotnie zdarza się nam zjeść obfity posiłek, bądź teki, który będzie złożony z produktów, na jakie nasz układ pokarmowy właśnie w taki sposób będzie reagował. Jeśli taka sytuacja będzie się powtarzać to taka reakcja organizmu nie powinna nas szczególnie martwić. Do jej niwelowania będzie nam wystarczać tylko dobry styl codziennego żywienia. Problem pojawia się w momencie, gdy zgaga jest stałym problemem, pojawia się po każdym posiłku i każdego dnia. Jeśli do tego dochodzi silny ból, poczucie gorzkiego albo kwaśnego smaku w ustach czy kaszel to najczęściej oznacza to chorobę refluksową żołądkowo – przełykową.

Zgaga to podstawowy objaw refluksu. Przemieszcza się w kierunku jamy ustnej i daje nam poczucie piekącego bólu. Lokalizowany jest on w nadbrzuszu albo za mostkiem. Zwykle pojawiać się będzie po posiłku, gdy będzie się przyjmować pozycje leżącą albo też w czasie nachylenia ciała. Wyróżnić można dalej objawy pozaprzełykowe jak uszkodzenie błony śluzowej jamy ustnej a także śluzówki górnej drogi oddechowej, zapalenie dziąseł, boleści gardla czy ucha, nocny kaszel, astma oskrzelowa czy bóle umiejscowione w okolicach klatki piersiowej, które nie maja jednak charakteru kardiologicznego. Takie objawy powstają właśnie na bazie zarzucenia treści żołądkowej w kierunku drogi oddechowej.

Czym jest zgaga, która wystepuje sporadycznie?

Te dolegliwości, które zostały opisane występują wtedy nieregularnie oraz w różnych okolicznościach. Jest to związane z tym, że w żołądku powstaje zbyt dużo kwasu. Mamy więc w tej sytuacji do czynienia z niestrawnością. Kiedy pojawia się zgaga? Przede wszystkim ten problem pojawia się w momencie, gdy zjadamy zbyt obifte posiłki, ale nie tylko. Poza przejedzeniem nieprzyjemne dolegliwości związane ze zgagą mogą się także pojawiać po spożywaniu produktów, które są wysoko przetworzone, w składzie znajdują się barwniki i konserwanty. Dolegliwość ta będzie odczuwana przez różne osoby po spożyciu różnorakich posiłków, produktów. Jedni mogą mieć taki problem po spożyciu kwaśnych produktów inni po gotowych słodkościach a jeszcze inni po spożyciu produktów ostrych.

Kategorie
Zdrowie