Chirurgia onkologiczna bez pobytu w szpitalu – usuwanie guzków w piersiach i wycinanie węzłów chłonnych

Diagnostyka i leczenie chorób nowotworowych wymagają delikatnego i profesjonalnego traktowania. Indywidualne podejście, komfortowe warunki i specjalistyczna opieka to okoliczności, które pozytywnie wpływają na samopoczucie pacjenta i oddziałują na efektywność terapii. Na szczęście nie każdy etap diagnozowania i leczenia choroby nowotworowej wymaga pobytu w szpitalu. Na badania czy konsultacje onkologiczne można wybrać się do kliniki medycyny estetycznej, która współpracuje z doświadczonym chirurgiem onkologiem. W razie stwierdzenia niewielkich guzków w piersiach czy zmienionych węzłów chłonnych, można usunąć je w znieczuleniu miejscowym, bez konieczności hospitalizacji.

Czym zajmuje się chirurg onkolog w klinice medycyny estetycznej?

Chirurg onkolog to lekarz, który koncentruje się na operacyjnym leczeniu nowotworów. Do zakresu chirurgii onkologicznej należy nie tylko usuwanie nowotworów złośliwych, ale też wycinanie zmian łagodnych. Od niedawna z leczenia onkologicznego można skorzystać także w krakowskim Centrum DER-MED, gdzie wybitny chirurg onkolog prof. dr hab. n. med. Piotr Skotnicki przeprowadza konsultacje, prowadzi leczenie onkologiczne oraz wykonuje ambulatoryjne zabiegi. W ramach chirurgii onkologicznej, która nie wymaga pobytu w szpitalu, można wykonać m.in.:

  • wycinanie zmian skórnych,
  • usuwanie guzków w piersiach,
  • wycięcie węzła chłonnego,
  • plastykę blizn pooperacyjnych.

Tumorektomia, czyli usuwanie guzków w piersiach

Guzki w piersiach występują dość często i rzadko stanowią zagrożenie nowotworem piersi. Jednak ważne jest ich uważne obserwowanie i badanie, a w razie jakichkolwiek wątpliwości, wycinanie. Najczęściej jest to guz typu włókniakogruczolak lub łagodna postać guza liściastego – z reguły nie ulegają one zezłośliwieniu i nie dają przerzutów. Usuwanie włókniaków w piersiach nie jest zabiegiem inwazyjnym, ale zaleca się jego wykonanie ze względu na ryzyko powiększenia się guza i uciskanie sąsiadujących tkanek, co może powodować ból i zniekształcenie piersi. Tumeroktomia to zabieg chirurgii onkologicznej, który polega na usunięciu guzków w piersiach i oszczędzaniu całej piersi. Zabieg ten wykonywany jest najczęściej w przypadkach, gdy istnieje duże prawdopodobieństwo, że wycinana zmiana jest łagodna oraz w przypadkach wczesnego wykrycia raka, gdy guzek jest jeszcze mały. Tumeroktomia wykonywana jest w znieczuleniu miejscowym. Guzek usuwany jest z minimalnym marginesem i przesyłany do badań histopatologicznych. Cała procedura nie trwa dłużej, niż jedną godzinę.

Wycięcie węzła chłonnego

Wycięcie węzła chłonnego to kolejny zabieg onkologiczny z kategorii tych, które można wykonać w ciągu jednego dnia, bez pobytu w szpitalu. Węzły chłonne położone są na przebiegu naczyń limfatycznych – filtrują limfę i biorą udział w wytwarzaniu przeciwciał. Stanowią ważną część układu immunologicznego, odpowiedzialną za usuwanie obcych komórek z organizmu. Wycięcie węzła chłonnego przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym w trybie ambulatoryjnym – pacjent od razu po zabiegu może opuścić klinikę. Najważniejszym celem zabiegu nie jest samo usunięcie węzła chłonnego, ale pobranie materiału do badań histopatologicznych. Jeśli organizm walczy z chorobą nowotworową, badania pobranego węzła chłonnego to potwierdzą.

Z pełnym zakresem zabiegów chirurgii onkologicznej wykonywanych w Centrum DER-MED zapoznasz się na stronie: https://krakow.dermed.pl/pl/treatments-categories/chirurgia-onkologiczna/

Kategorie
Zdrowie