6 zasad projektowania łazienki

Jak zaprojektować łazienkę, by służyła nam nie tylko do wykonywania czynności higienicznych, ale także, by stała się naszą oazą spokoju i relaksu? Jak wykorzystać dostępny metraż i jakie zastosować odległości, by korzystanie z łazienki było komfortowe? Bez względu na to, czy dysponujemy ogromnym, czy też niewielkim pomieszczeniem, warto znać kilka podstawowych zasad projektowania łazienki. Oto one.

6 zasad projektowania łazienki

Jak zaprojektować łazienkę, by służyła nam nie tylko do wykonywania czynności higienicznych, ale także, by stała się naszą oazą spokoju i relaksu? Jak wykorzystać dostępny metraż i jakie zastosować odległości, by korzystanie z łazienki było komfortowe? Bez względu na to, czy dysponujemy ogromnym, czy też niewielkim pomieszczeniem, warto znać kilka podstawowych zasad projektowania łazienki. Oto one.

Wybierz odpowiednią wielkość umywalki

Chociaż do małej łazienki staramy się wybierać wyposażenie, które nie zajmie dużo miejsca, w przypadku umywalki nie można przesadzić! Jeśli mamy zamiar zamontować ją w toalecie i będzie służyć tylko do umycia rąk, jej minimalne wymiary powinny się zmieścić pomiędzy 37 a 44 cm, a jej najmniejsza głębokość niech wyniesie pomiędzy 34 a 35 cm. O ile metraż na to pozwala, lepiej jednak wybrać umywalkę o szerokości co najmniej 50 cm. Wygodna umywalka do łazienki, przy której będziemy myć twarz i zęby, robić makijaż, czy też się golić, powinna mieć większą szerokość, powyżej 60 cm.

 

Postaw na wodoodporne materiały

Wybierając wyposażenie do łazienki, trzeba koniecznie zwrócić uwagę na to, z jakich jest wykonane materiałów. W łazience bowiem wszystkie sprzęty narażone są na działanie wody i wilgoci, a co za tym idzie, na wypaczanie powierzchni, odbarwienia, odkształcenia i uszkodzenia związane z osadzaniem się kamienia. Meble do łazienki powinny być wykonane z wilgocioodpornej płyty MDF. Dodatkową ochronę stanowi pokrycie powierzchni frontów i korpusu szafek poliuretanowym lakierem wodoodpornym. Na szczególną uwagę zasługuje tak modny w ostatnim czasie drewniany blat pod umywalkę. Zastosowane tu drewno musi być odpowiednio zaimpregnowane i polakierowane.

Zachowaj odpowiednie odległości

Przed miską sedesową powinna się znajdować wolna przestrzeń o wymiarach co najmniej 60 x 60 cm. Standardowa wysokość jej montażu wynosi 40 cm. Do wygodnego korzystania ze strefy przy umywalce będziemy potrzebować wolnej przestrzeni o szerokości 65 cm i długości 110 cm. Do komfortowego i bezpiecznego przygotowania się do kąpieli i wyjścia z niej będziemy potrzebować miejsca o wymiarach 70 x 100 cm. Minimalna wolna przestrzeń przed kabiną prysznicową ma wymiary 80 x 90 cm, z kolei minimalna odległość pomiędzy kabiną prysznicową a umywalką czy sedesem wynosi 20 cm.

Zadbaj o dużo miejsca na przechowywanie

Nic tak nie zaburza (nawet najwspanialszej) stylizacji łazienki, jak pozostawione na zewnątrz akcesoria, kosmetyki, czy inne wykorzystywane tu przedmioty. Dlatego też w łazience nie może zabraknąć miejsca na przechowywanie. Paradoksalnie, im mniejsza łazienka, tym więcej powinno być takiego miejsca. Nie bójmy się więc montowania szaf i szafek, nawet kosztem wolnej przestrzeni. Dzięki temu pozostające na wierzchu rzeczy będzie można schować i łazienka będzie bardziej przestronna, a przede wszystkim uporządkowana.

Stosuj optyczne triki

O ile w dużej łazience nie musimy się zwykle uciekać do optycznych sztuczek (chyba że jest ogromna, wtedy ciemne kolory sprawią, że stanie się bardziej przyjazna w użytkowaniu), o tyle w małej łazience powinniśmy postawić na znane i sprawdzone sposoby, które pozwolą optycznie ją powiększyć. W pomieszczeniu o niewielkim metrażu postawmy na duże, jasne, ułożone poziomo kafelki z połyskiem. Będą odbijać światło, a to jak wiadomo, sprzyja optycznemu powiększeniu wnętrza. W małej łazience świetnie sprawdzają się podwieszane meble i ceramika. Dzięki pozostawieniu wolnej podłogi pomieszczenie wydaje się bardziej przestronne.

Dobierz idealnie ceramikę

Umywalka, miska sedesowa i bidet powinny być do siebie idealnie dopasowane, dlatego najlepiej wybrać komplet. Nawet jeśli kupimy poszczególne modele od tego samego producenta, ich barwa może się nieznacznie różnić, w zależności od partii. Komplet ceramiki będzie się prezentował niezwykle elegancko, a całość będzie robiła wrażenie spójnej i harmonijnej, dlatego warto postawić na takie rozwiązanie. Więcej porad i inspiracji znajdziesz na https://www.dekoportal.pl/pomieszczenia/lazienka

Kategorie
Poradniki